
Nietrzymanie moczu u dzieci - czy jest się czym martwić? Przyczyny i leczenie
Czas czytania: 9 min.
Popuszczanie moczu jest do pewnego wieku uznawane za całkowicie normalne. Rodzice i opiekunowie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że narządy wewnętrzne oraz świadomość oddawania moczu nie zostały jeszcze u dziecka uformowane. Umiejętność prawidłowej kontroli mikcji przychodzi stopniowo, jednak dzieci w wieku 5-6 lat (dziewczynki wcześniej) potrafią już oddawać mocz świadomie. Dlatego sytuacje, w których po osiągnięciu tego wieku można zauważyć epizody moczenia się, powinny być dla rodziców i opiekunów niepokojące. Mogą bowiem być sygnałem zaburzeń mikcji. W tym tekście postaramy się wyjaśnić różnice między rodzajami zaburzeń, a także wskazać sposoby ich leczenia oraz doraźnego radzenia sobie z wyciekami moczu.
Nietrzymanie moczu i moczenie się u dzieci
Zaburzenia mikcji u dzieci można podzielić na dwa rodzaje:
- Nietrzymanie moczu
- Mimowolne moczenie się
Chociaż często są one używane zamiennie, w przypadku popuszczania moczu u dzieci nie oznaczają one tego samego. Pierwszy rodzaj związany jest najczęściej z wadami anatomicznymi układu moczowego bądź schorzeniami układu nerwowego. Dlatego o nietrzymaniu moczu u dzieci możemy mówić wtedy, gdy występują u nich choroby takie jak:
- Wierzchniactwo
- Wynicowanie pęcherza moczowego
- Podwójny układ moczowy z ektopowym ujściem moczowodu
- Urazy powodujące powstawanie przetok moczowych
- Mózgowe porażenie dziecięce
- Przepuklina oponowo-rdzeniowa
- Niedorozwój lub brak kości krzyżowej
- Zapalenia, urazy, guzy rdzenia kręgowego lub mózgu
Zaburzenia tego typu mają charakter pierwotny – są zatem u dziecka już od narodzenia, bez większych przerw. Nietrzymanie moczu w młodym wieku, rozumiane jako zaburzenie mikcji, nie jest jednak najczęstszym powodem popuszczania moczu u dzieci. Jest nim mimowolne moczenie się.
Moczenie się u dzieci
Moczenie się u dzieci nie jest związane z wadami wrodzonymi, choć wynika z zaburzeń czynnościowych w obrębie układu moczowego, między innymi takich jak pęcherz nadczynny (popuszczanie z powodu naglących parć), pęcherz niedoczynny (popuszczanie moczu z przepełnienia) czy brak koordynacji wypieraczowo-zwieraczowej. Moczenie się może być związane także z infekcjami w układzie moczowym bądź chorobami nerek, zbyt dużą produkcją moczu lub zbyt małym pęcherzem oraz problemami emocjonalnymi. Ta ostatnia przyczyna, od której rodzice i opiekunowie najczęściej zaczynają diagnozę, jest jednak rzadsza niż mogłoby się wydawać.
Statystyki pokazują, że popuszczanie moczu u dzieci częściej jest przyczyną problemów emocjonalnych niż ich skutkiem. Dotyczy to szczególnie nietrzymania moczu u nastolatków, kiedy problem staje się wstydliwy, a w rezultacie może stanowić przyczynę pogłębiającej się izolacji nastolatka od rówieśników. Najczęściej diagnozuje się wówczas wysiłkowe nietrzymanie moczu pojawiające się np. podczas kichania, śmiania się lub aktywności fizycznej. Nastolatkom może dolegać również nietrzymanie moczu z naglącym parciem - w takiej sytuacji pęcherz kurczy się, zanim otrzyma sygnał do mózgu. Najczęstszą przyczyną nietrzymania moczu w okresie dorastania jest alkohol, kofeina, leki moczopędne, a nawet napoje cytrusowe. Nie wolno jednak wykluczyć poważniejszych powodów, np. infekcji układu moczowego. Zaobserwowanie nawet niewielkiego problemu powinno skłonić do wizyty u lekarza.
Zaburzenia tego typu dzieli się także na:
- Moczenie nocne
- Moczenie dzienne
- Moczenie mieszane (problem występuje zarówno w dzień jak i w nocy)
Moczenie dzienne najczęściej sugeruje zakażenie układu moczowego bądź wady układu moczowego, na przykład zbyt mały pęcherz (w takim przypadku dziecko popuszcza mocz w dzień). Przyczyny moczenia nocnego są bardziej zróżnicowane. Obecnie przyjmuje się trzy nieprawidłowości, które uznaje się za najczęstsze powody moczenia nocnego u dzieci:
- Zbyt duża ilość moczu spowodowana nieprawidłowym trybem produkcji wazopresyny – hormonu, który odpowiada między innymi za ilość produkowanego moczu. To tak zwane pierwotne izolowane moczenie nocne
- Zbyt mała pojemność pęcherza, który nie jest w stanie zmieścić ilości produkowanego moczu
- Zaburzenia dolnych dróg moczowych: brak koordynacji mięśnia wypieracza i zwieracza cewki oraz tak zwany „leniwy” pęcherz
Przyczyny te mogą ze sobą współistnieć. Moczenie nocne może być także spowodowane problemami natury emocjonalnej, jednak – nawet jeśli istnieją takie przypuszczenia – konieczne jest wcześniejsze wykluczenie ewentualnych chorób towarzyszących i innych powodów popuszczania moczu.
Rodzaje nietrzymania moczu u dzieci
Wyróżniamy nietrzymanie moczu pierwotne, czyli mimowolne oddawanie moczu u dziecka od urodzenia oraz nietrzymanie moczu wtórne, czyli pojawienie się zaburzeń związanych z trzymaniem moczu w okresie po opanowaniu prawidłowych nawyków związanych z mikcją. Wielu rodziców zastanawia się dlaczego dziecko popuszcza w majtki? Gdy dziecko przez co najmniej pół roku kontrolowało wydalanie moczu i ponownie zaczyna się moczyć, mamy do czynienia z postacią wtórną.
Nietrzymanie moczu pierwotne zwykle przechodzi samo z wiekiem, natomiast nietrzymanie moczu wtórne może być spowodowane różnego rodzaju nieprawidłowościami, może się również nasilać z czasem.
Nietrzymanie moczu u dzieci — przyczyny
O ile pierwotne nietrzymanie moczu u dziecka może być spowodowane niedostateczną kontrolą opróżniania pęcherza moczowego, ograniczoną pojemnością pęcherza moczowego oraz dużą ilością moczu w godzinach nocnych, o tyle u starszych dzieci, które są już odpieluchowane, może to mieć związek z różnymi chorobami lub nieprawidłowościami.
Przyczyną popuszczania moczu u dziecka już odpieluchowanego mogą być:
- choroby układu moczowego (np. infekcja bakteryjna) — wtedy charakterystycznym objawem jest nie tylko popuszczanie moczu u dziecka w dzień lub w nocy, ale także podwyższona temperatura ciała, ból brzucha czy dyskomfort podczas mikcji,
- ekspozycja na nadmierny stres,
- wady układu moczowego,
- zaburzenie czynnościowe dolnych dróg moczowych (np. wynikające z wady anatomicznej),
- zaburzenie dobowego rytmu wydzielania wazopresyny,
- zaburzenia emocjonalne,
- zaburzenia neurologiczne.
Dzieci opanowują umiejętność kontroli nad pęcherzem moczowym przed ukończeniem około 3-5. roku życia. Nietrzymanie moczu u dziecka 8 lat czy też nietrzymanie moczu u dziecka 10 lat może oznaczać wiele poważnych chorób, dlatego nie należy bagatelizować tego objawu, wskazana jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem.
Jak leczyć nietrzymanie moczu u dzieci?
W sytuacji, w której nocne moczenie się występuje u dziecka powyżej 5. roku życia i powtarza się (choć także w nieregularnych odstępach), powinno się udać do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi dokładny wywiad, badanie fizykalne oraz prawdopodobnie badania ogólne moczu, a następnie skieruje do lekarza specjalisty. W celu odkrycia przyczyny problemów związanych z nietrzymaniem moczu niezbędna jest konsultacja urologiczna. Diagnozowaniem i leczeniem nietrzymania moczu u dzieci zajmuje się lekarz ze specjalizacją z urologii dziecięcej. Należy także pamiętać, że gdy moczenie nocne współwystępuje z dziennym czy dolegliwościami przy oddawaniu moczu, konieczne jest udanie się do lekarza bez względu na wiek. Podczas wywiadu rodzice i opiekunowie powinni spodziewać się między innymi pytań dotyczących częstotliwości moczenia i oddawania mikcji, momentu zauważenia problemu z utrzymaniem moczu, historii nietrzymania moczu w rodzinie czy dziennego spożycia płynów przez dziecko. Pytania z pewnością będą konkretne, dlatego warto przygotować się do rozmowy z lekarzem. To właśnie od współpracy z nim, a także z dzieckiem, zależeć będzie skuteczność leczenia.
Rodzaj leczenia zaburzeń mikcji zależny jest od postawionej diagnozy. Najczęściej jednak lekarz decyduje się na wprowadzenie leczenia niefarmakologicznego, behawioralnego, w celu wyrobienia odpowiednich odruchów. To przede wszystkim:
- Trening mikcji – w sytuacji, w której dziecko sygnalizuje potrzebę skorzystania z toalety, rodzic bądź opiekun powinien przetrzymać je jeszcze przez kilka minut, by pobudzić prawidłową pracę zwieracza cewki. Dzięki temu dziecko dobrze poznaje mechanizm świadomego oddawania moczu.
- Zwiększenie podaży płynów w dzień, co pozwala na zwiększenie pęcherza u dziecka. Należy pamiętać, że częste w takiej sytuacji ograniczanie płynów jest niewskazane.
- Wyrobienie nawyku opróżniania pęcherza przed snem, zwłaszcza u dziecka moczącego się w nocy.
Niektórzy lekarze proponują także wysadzanie dziecka w nocy w celu oddania moczu. Jednak zdania na temat tej metody są podzielone. Wysadzanie może bowiem zaburzać naturalne wyczuwanie przez dziecko sygnałów świadczących o przepełnieniu pęcherza. Powinno ono samo budzić się, by skorzystać z toalety, zamiast być do tego zmuszane. Wskazane jest także wspólne prowadzenie dzienniczka mikcji, w którym zaznaczane będzie zarówno świadome oddawanie moczu jak i popuszczanie. Należy także pamiętać, że karanie dziecka bądź obarczanie go winą za popuszczanie moczu jest zachowaniem niewskazanym.
Najczęstszą przyczyną moczenia nocnego u dzieci jest pierwotne izolowane moczenie nocne (70-80%). To zaburzenie leczone zarówno zachowawczo jak i farmakologicznie, podczas którego stosuje się desmopresynę – syntetyczny analog wazopresyny. Leki mają na celu zmniejszenie produkcji moczu w nocy. Kolejnym stosowanym lekiem jest chlorowodorek oksybutyniny, który zmniejsza częstotliwość mimowolnych skurczów mięśnia wypieracza i zwiększa pojemność pęcherza. W przypadkach, w których moczenie bądź nietrzymanie moczu spowodowane jest urazami, chorobami czy wadami anatomicznymi, konieczne jest leczenie przyczynowe zależne od danego schorzenia.
Nietrzymanie moczu u dziecka i ochrona przed wilgocią
Popuszczanie moczu jest niezwykle stresujące i frustrujące dla dziecka. Powtarzające się epizody mogą wywołać także problemy na tle emocjonalnym – brak pewności siebie, niskie poczucie własnej wartości. Dlatego konieczne jest szybkie skonsultowanie się z lekarzem i podjęcie leczenia. Aby zapewnić dziecku komfort i ochronę przed wilgocią, a co za tym idzie także problemami skórnymi nierzadko występującymi po epizodach nietrzymania moczu, rodzic bądź opiekun może skorzystać z wyrobów chłonnych, które pochłaniają mocz i nie krępują ruchów. To przede wszystkim pieluchomajtki dla dzieci, które są większe od zwykłych pieluch – w rozmiarach do 25 i 30 kilogramów. Pieluchomajtki polecane są zwłaszcza przy opiece nad dziećmi z niepełnosprawnościami i wadami rozwojowymi, które utrudniają bądź uniemożliwiają całkowite wyleczenie nietrzymania moczu.
U starszych dzieci ochronę przed wilgocią mogą zapewnić na przykład wkładki urologiczne, które wygodnie przykleja się do bielizny. W przypadku moczenia nocnego konieczne może być także skorzystanie z podkładów higienicznych, jednorazowych bądź wielokrotnego użytku. Są one pomocne nie tylko przez wzgląd na ochronę materaców przed wilgocią. Dzięki nim dziecko zauważa, że nie przyczynia się do tworzenia szkód w domu, co nierzadko może powodować silne poczucie winy związane z krępującą przypadłością. Podkłady są wygodne i nie zakłócają snu dziecka.
Nietrzymanie moczu i moczenie się u dzieci to przypadłości, których nie należy bagatelizować czy tłumaczyć wyłącznie emocjonalnymi problemami dziecka. Mogą one być także objawem poważniejszych zaburzeń, które powinny zostać sprawdzone przez lekarza.
Najczęściej zadawane pytania
Dlaczego dziecko trzyma siku do ostatniej chwili?
Jakie są przyczyny nietrzymania moczu u dzieci?
Jak leczyć nietrzymanie moczu u dzieci?
UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.
Komentarze
Córka 4 lata skończyła w grudniu, nie trzyma moczu i posikuje się w majtki kilka razy dziennie, a o nocnym wstawaniu nie wspomnę... W nocy śpi bez pampersa od wakacji, ale sama wstała na siku dosłownie kilka razy. Ja muszę w nocy ją ściągnąć, żeby się wysikała. Inaczej rano mam masę prania ???? w dzień jak pytam czy chce siku, mówi że nie, a za 5 minut biegnie do WC, że mało nóg nie połamie, już z posikanymi majtkami... Jak coś robi np. Rysuje, bawi się klockami, czy jest na dworze to dopiero jak zobaczę, że już ma mokro to wtedy idzie się załatwić. Wiecznie śmierdzi moczem i codziennie piorę ???????? badanie moczu miała to wszystko było ok. Nasza doktor mówiła, że do 5 rż nic się za bardzo nie robi i dać jej czas... Ale tak jest od początku odpieluchowalnia, czyli 2 lata (chociaż na samym początku miała dużo mniej wpadek niż teraz) co robić?
Odpowiedź Joanna On 2023-05-08
Moja córka ma 4lata. Jest już dawno odpieluchowana, chociaż lekko nie było. Ale w dzień jest dobrze sama idzie do toalety nie ma problemu. Ale w nocy nie radzi sobie. Codziennie w nocy sika czasem jeden raz czasem 2. Muszę ją w nocy przebierać. Ma taki twardy sen, że nie budzi się na siku. Co mogę zrobić żeby jej pomóc?
Odpowiedź Joanna On 2022-09-27
Witam.moja córka ma 3 lata.gdy skończyła 2l została odpieluchowana. Córka świetnie sobie radziła z wołaniem na toaletę czy nocnik.problem mamy taki że od 6msc córka popuszcza. W ciągu dnia notorycznie (praktycznie za każdym wołaniem ) że chce siku popuszcza.sa to niewielkie ilości ale niestety majtki i spodnie już trzeba przebrać.cala reszta ląduje juz w łazience. Nie wiem czy jest to normalne jeszcze w tym wieku (to nie są jednorazowe wpadki ) córka jakby tego nie kontroluje.Wola siku jak już popuści.wczesniej nie było tego problemu.czy mam to gdzieś skonsultować ?
Odpowiedź Joanna On 2022-09-16
Witam mój syn ma 10 lat i pomimo dokładnej higieny w toalecie, wciąż ma poplamioną bieliznę i oczywiście nieprzyjemny zapach . Nie jest to dużo ale prawie zawsze. Syn miał operowane spodziectwo. Boję się o reakcje rówieśników. Ma infekcje dróg moczowych nieraz ale z dolnego odcinka, jak stwierdza lekarz.
Odpowiedź Joanna On 2022-06-21
Mój wnuczek ma 3.5roku chodzi do przedszkola posikuje w majtki mimo że chwile wcześniej był w toalecie i sika to za 5minut jest posikany . W domu to samo staramy się tłumaczyć i pytamy czy chce siusiu nieraz powie ze tak a często mowi że nie A za chwilke posika się w majtki . Co mozna zrobic żeby to zmienić czy mamy się już marteic
Odpowiedź Joanna On 2022-06-17
Dzień dobry, córka od 28 maja br., ma problemy z nietrzymaniem moczu. W dzień, a czasami zdarza się , ze i w nocy też zeska się. Idąc do przedszkola w 2,5 roku była odpieluchowana az dopiero prawie po roku zdarzyła się taka sytuacja. Niedługo mija miesiąc, a ona wciąż ma ten sam problem. Jest po antybiotyku, leku od pediatry, oraz syropie urinal niestety nic nie pomogło. Nie skarży się na ból brzucha, pieczenie przy oddawaniu moczu, ani nie ma gorączki. Zastanawiam się co może być przyczyną w tym przypadku, gdzie mam szukać pomocy. Dziękuje, pozdrawiam Magda.
Odpowiedź Joanna On 2022-06-14
Witam. Mam synka 7lat który ma problem z sikaniem nocnym.. w dzień jest wszystko ok. Mam wrażenie że on poprostu nie wyczuwa potrzeby i dlatego nie wystaje. Jak go obudzę pójdzie i się wysika. Co może być powodem i czy można temu jakoś zaradzić? Mam też 5letniego synka który nie ma takiego problemu więc zaczynam się martwić o starszaka..
Odpowiedź Joanna On 2022-06-08
Witam, córka ma 3.5roku,dotychczas świetnie radziła sobie z siusianiem,sama chodziła do toalety kiedy czuła potrzebę, ok dwa tyg temu zdążyło jej się ze źle sie podtarła lub nie do końca wysiusiała i kilka kapek było na majtkach (dodam że jest bardzo delikatna i każda plamka ,malutkie oblanie trzeba przebierać i wycierac)od czasu tego zdarzenia jest problem, nie chce chodzić sama siusiu ,boi się ze bedzie kapało(tak mowi)zauważyłam ze przez to robi rzedzej siusiu w ciągu dnia, gdy pytam czy chce siusiu to mowi ze nie, jak widzę że się zaczyna czymac za majtki to biorę ją do toalety ,zrobi ale mowi ze dużo papieru musi bi będzie kąpać, i ogólnie wyciera się z 5 razy i już mam ją ubierać to płacze ze kąpie i dalej się wybiera, chwile ją przytulę i mija, wraca do normy bawi się. Dodam że nie widzę nic niepokojącego w okolicach intymnych, dziś lekkie zaczerwienienie ale to chyba od tego tarcia papierem, nie skarży się gdy pytam czy ja tam boli , nie wiem co robic, jak jej pomóc
Myslalm ze problem przejdzie ale po weekendzie trzeba się wybrać do lekarza. Proszę o rade,wskazówke
Odpowiedź Joanna On 2022-05-04
Witam córka ma 8 lat. Głównie podczas zabawy, śmiechu, wysilku fizycznego posikuje się i nie jest w stanie utrzymać moczu.jak jej pomóc? Wizyty u p.Urolog dziecięcej kończą się dzienniczkami mikcji a problem jak był jest bez zmian od kilku lat. Z nerkami wszystko wporzadku robiłam na własną rękę USG nerek oraz badanie moczu i posiew. Wszystko wyszło prawidłowo. Córka była wcześniakiem. Od zawsze miała problem popuszczania, posikiwania bielizny, początkowo myślałam że to minie ale problem jest a ona coraz starsza. Proszę o pomoc gdzie się udać co robić by odebrać jej ten wstyd, smutek, problem jaki ma..
Odpowiedź Joanna On 2022-04-28
Dzień dobry mam takie pytanie bo moja córeczka ma 3 lata I 3 miesiące i nie trzyma moczu i nie zdarza jej się to często bo wcześniej normalnie chodziła do łazienki siku a później coś jej się przestawiło i zaczęła sikać i w przedszkolu więcej bo nie chciała chodzić do łazienki wcale w domu chodzi a w przedszkolu nie robiła siku ani kupy w domu dopiero i wcześniej raz jej się zdarzało siku a teraz to i z 5 razy w przedszkolu a i przez to w domu robi i w nocy się zdarza, a w przedszkolu pani przedszkolanka jakiś tydz temu przekupowala ze dawała stepelki czy naklejki to córeczka nie sikała chodziła do łazienki a teraz sika w majtki i zdarzy jej się kupę i mam się martwić i jak sb z tym radzić może pani coś poradzi czy udać się do lekarza z tym może?
Odpowiedź Joanna On 2022-04-15
Witam. Mamy problem z synkiem ma 3,3 mięsiace i od jakiegoś czasu po spaniu, czy w czasie spania w przedszkolu sika . W nocy nie zdarza się to .budzi się nie każdej nocy i chodzi sobie robi siku, a w przedszkolu po spaniu w majtki. Nie wiem jak mam mu tłumaczyć? Pani w przedszkolu nawet spytała mnie ostatnio czy coś z tym robimy ,czy byliśmy u lekarza. Problem zaczął się jakiś miesiąc temu
Odpowiedź Joanna On 2022-01-28
Witam moja córka ma 5 lat i ma ona problem
Z moczem
Chodzi o to że ma cuchnacy mocz i popuszcza w dzień i ona tego nie czuje
Na noc zakładam jej Jeszce pieluchy ponieważ bez nich nie da rady
Kilku krotnie miała robione badania moczu i posiew moczu i wyniki są dobre
Raz jak miała 3 msc to w badaniu jej wyszło że ma e coli
Później miała gdzie wyszedł jej gronkowiec ale później badania byly dobre
Ja już nie wiem gdzie szukać przyczyny:( czy może wybrać się do specjalisty ale jakiego
I jakie badania Jeszcze mozna wykonac
Proszę o pomoc
Odpowiedź Joanna On 2022-01-05
Dzien dobry,
Syn 3 lata i 3 miesiące, wcześnie odpieluchowany- jak miał około 2 lat, ale z tego co pamiętam nigdy nie udawało się wytrzymac caly dzien bez "wpadki". Wczesniej nie zwracalam na to po prostu wiekszej uwagi ze wzgledu na wiek. Często woła na siku lub idzie po prostu wysikać się sam więc często wie kiedy mu sie chce, ale mimo to często tez (codziennie - nawet 2-3 razy dziennie) posikuje w majtki czy to w domu czy w przedszkolu. W nocy również zdarza się, że się posikuje lub po prostu wstaje 1x w nocy i idzie siku (z posikanymi majteczkami lub nie, albo wstaje dopiero rano i idzie siku). jak na dziecko pije sporo ale wg mnie nie w niepokojącym nadmiarze, a sika nawet 10x dziennie w porywach nawet i 15 - normalnie oddając mocz a nie po kropelce. Wyniki moczu badane kilkukrotnie są w normie, jedynie co badanie wychodza pojedyncze pasma śluzu w osadzie, Glukoza z krwi w normie, kreatynina w normie. USG brzucha które wykonano w wieku prawie 2,5 lat wykazało jedynie pozostałosci niewielkiej ilosci moczu w pecherzu po mikcji - lekarz wspomnial o staraniu sie nie spieszyc z sikaniem i dosikiwaniem do konca. Czy powinnam wymagac juz od niego w tym wieku suchosci czy dać mu jeszcze czas ??
Odpowiedź Joanna On 2021-10-07
Moje dziecko 4 latka posikuje się w przedszkolu . Chodzi 6 razy do toalety a i tak ma obsikanej majteczki . Każe się przebierać . Czy to powód do niepokoju czy tylko wstyd przed dziećmi ?prosze o radę ?
Odpowiedź Joanna On 2021-09-23
Witam. Syn ma 10 lat. Majac 6 lat, zaczal siusiac w nocu do majtek... Chodzilismy do lekarzy, do urologa, do nefrologa - badania so ok, nic nie znajduja zlego. Urzywalismy tabletki MINIRIN i DRIPTAN - jedyne co sie mienilo - nabralismy wage! Duzo wagi... mamy teraz nadwage, chociaz zawsze byl chudziutki. Sytuacja z siusianiem pogorszyla sie - suchych nocy nie mamy juz od 3lat... Peliuchy sa pelniutkie, zdarzaja sie noce, ze nawet pieluchy nie wytrzymuja.. Spi, nie budzi sie, nie czuje ze nasiusial. Nawet jesli obudze, zaprowadze do WC...tam prawie nic nie zrobi, a za minut 10 - juz narobi. Siusia w nocy nie raz, nie dwa - a przez cala noc....
NA dodatek, zaczal siukac sie w majtki w czasie skakania, a teraz juz i biegania... Nie wiem juz do kogo zwracac sie o pomoc, gdyz wedlug lekarzy - badania nic zlego nie pokazuja... ale widze, ze sytuacja tylko sie pogorszyla... i dalej staje sie coraz gorzej... :(
Odpowiedź Joanna On 2021-09-15
Witam,
Od pewnego czasu mój prawie 7-letni syn moczy się w ciągu dnia, ale jedynie podczas zabawy z kolegami (twierdzi, że nie czuje), nie przeszkadza mu to że ma mokre ciuchy. Gdy siedzi w domu, lub jesteśmy na spacerze to czuje, że chce mu się siku nawet gdy się bawi. W nocy nie zdarza mu się popuszczać. Za chwilę idzie do szkoly i nie chce żeby dzieci się z niego wysmiewały ???? Proszę o podpowiedź jak sobie z tym poradzić.
Odpowiedź Joanna On 2021-09-01
Witam moja corka 6 lat miala zapalenie pecherza , po kilku dniach od wyleczenia zaczela moczyc sie w nocy nie codziennie . Zdarzylo sie dwa razy w ciagu tygodnia, gdzie wczesniej nie zdarzalo sie wcale co robic w takim przypadku. Badania moczu nie wukazuha dalszej infekcji.
Odpowiedź Joanna On 2021-08-12
Witam. Mam problem z córką. Zaczęła często sikac, ale małe ilości. Do tego zaczęła spożywać małe ilości wody. Byłyśmy u pediatry, który zlecił badanie moczu, jednak nic ono nie wykazało. Martwię się, że to może być coś poważnego, bo córka siada na nocnik co 20 minut.
Odpowiedź Joanna On 2021-08-02
Witam mam 13 letna corka ktura moczu się w nocy chodź do tej pory tego nie robiła jak mogę jej pomóc
Odpowiedź Joanna On 2021-06-28
Witam. Od kilku dni mamy problem który polega na tym że syn poszukuje, tzn nie tak że jest kałuża ale matki i czasem spodnie są mokre, i nie jest to na zasadzie że nie czuje że ma potrzebę ponieważ normalnie biega siku, mokre majtki pojawiają się jakiś czas po sikaniu, np ostatnio poszłam za nim do łazienki i przed sikaniem majtki były suche, wysikal się, po czym za kilka minut poszłam tak z ciekawości zajrzeć i był posikany, delikatnie ale jednak. Syn ma 5 lat. Nie mam pojęcia co to może być. Nie byłam nigdzie bo problem mamy jakieś 3-4 dni.
Odpowiedź Joanna On 2021-06-11
Dzień dobry . Moja corka ma 10 lat i od pewnego czasu zawsze po oddaniu moczu ma mokre majteczki. Dziękuje za ofpowiedz
Odpowiedź Joanna On 2021-06-11
Dzień dobry. Mój syn za 2,5 miesiąca skończy 6 lat. W dzień posikuje a w nocy śpi w pieluszce, która zawsze jest bardzo pełna. Tak już było zawsze. Odpieluchowany na dzień został gdy miał ok 3,5 roku ale majtki i spodnie często mokre. Musi często siku. W nocy natomiast nie potrafi kompletnie utrzymać. Zwracamy uwagę, żeby ok 2 godz przed pójściem do lóżka nic już nie pił.
Mieszkamy w niemczech, lekarz pediatra stwierdził, że to normalne, że jeszcze ma czas. Ale ja czuję, że on ma coś nie tak z układem moczowym. Do jakiego lekarza się udać?
Odpowiedź Joanna On 2021-05-25
Dzien dobry moja 6 letnia corka od jakis 2tygodni mowi ze wydaje jej sie ze popuszcza I caly czas sie podciera a po sprawdzeniu majteczki sa suche niewiem czy isc z tym do lekarza czy poprostu jej sie wydaje.
Odpowiedź Joanna On 2021-05-25
Dzień dobry, moja 10 letnia córka moczy się w nocy. Byłyśmy u urologa, ale przeprowadził badania ilości moczu w stosunku do wypijanych płynów i wszystko wyszło dobrze. Zalecił odstawić płyny przed snem i to wszystko. Niestety problem się nie rozwiązał. Co mam robić?
Odpowiedź Joanna On 2021-05-19
Moja córka 3,5 roku od 3 miesięcy posikuje się. Dziennie potrafi od 5-7 par majtek osikac. Problem polega na tym , ze widać ze się jej chce siku bo przebiera nogami i zaciska. Gdy mówimy , prosimy żeby poszła siku ona mówi nie i się złości a za chwile mówi ze się posikała. Jak chce kupę to ładnie powie ze chce i idzie. Jak chce siku to już nie powie. Jak ją wezmę na przymus to jest lament. Woli się posikac. Jak idzie do wc i zrobi siku to za 5 minut jest już spowrotem posiekana. Co robić ? Do jakiego lekarza się udać ?
Odpowiedź Joanna On 2021-05-17
Moja córka skończy w czerwcu 4 lata. Została całkowicie odpieluchowana po drugich urodzinach. W nocy się nie moczy i nie budzi, rano idzie ładnie do toalety. Od trzech miesięcy pare razy dziennie ma taki napad, że musi iść właśnie teraz do toalety, nie potrafi wytrzymać i popuszcza. Są takie dni, że jest wszystko w porządku ale raczej codziennie ma takie dziwne napady. Nie skarżyła się na żaden ból, pod okiem lekarza leczyliśmy ja przeciw zapaleniu, ale nic się nie zmieniło. Mówimy że tak jest zajęta zabawą, że nie ma czasu iść do toalety. Nie wiem za bardzo co robić, czy to przeczekać czy coś działać ?
Odpowiedź Joanna On 2021-05-12
Witam
Mój prawie 4 letni syn ( 3lata i 9 miesiecy) posikuje się w ciągu dnia wielokrotnie , nawet do 7 razy, w dodatku potrafi siedzieć posikany aż do samych skarpetek i zupełnie mu to nie przeszkadza A na prośby o przebranie się nie reaguje.. miał robione badania krwii i moczu, w normie , mial wykonywane usg przez urologa i też w porządku , w nocy śpi w pampersie, który rano jest bardzo ciężki. Już nie wiemy co robić, jeden urolog zalecił doxar i dicopeg na zaparcia , ale dziecko wyróżnia się co 2 dni i po dodaniu do diety błonnika stolec jest miekki. Natomiast drugi urolog powiedział aby nie stosować doxar bez pogłębionej diagnostyki i zalecił pić nefrobonisan herbatkę i magnefar junior i ograniczyć płyny, syn pił ponad 1litr dziennie, ale nie widać poprawy..
Odpowiedź Joanna On 2021-05-07
Witam mam problem od tyg z synem 3.5 roku. Wszystkie badania zrobione przez lekarza okazaly sie bardzo dobre nie ma nic do czego mozna sie przyczepic. Syn dosc czesto chodzi sikac np wypije 100ml wody i potrafi isc po tym ze 3 razy w ciagu 20 min. W jeden dzien naliczylam ze byl 15 razy, nie jest to oddawanie moczu normalne, potrafi np isc do wc ale oddac mocz w postaci np 3 kropelek. Najwiekszy problem jest jak sie cos napije,wysika sie i jest spokoj do nastepnego picia. Dodam ze jest tylko problem w dzien w nocy normalnie przesypia cale nice bez sikania
Odpowiedź Joanna On 2021-04-27
Witam. Mojej 10 letniej córce od około miesiąca zdarza się po skorzystaniu z toalety popuścić w majteczki mimowolnie. Według mojej córki opróżnia ona pęcherz do samego końca, po czym po wyjściu z toalety po chwili mimowolnie popuszcza więcej niż kilka kropli. Nie zdarza się jej to codziennie, ale powiedzmy co drugi dzień. Do tego ma też od jakiegoś czasu popuchnięte powieki a dziś poskarżyła się na ból kości jednej dłoni. Uprzejmie proszę o poradę w czym może być problem i czy należy wiązać ze sobą te problemy.
Odpowiedź Joanna On 2021-04-20
Witam. Mój 12 letni syn ma problemy z wstrzymaniem oddania moczu. Kiedy poczuje, że chce sikać to musi to być już, odrazu. Np jeżeli w danym momencie jest zajęta toaleta to już jest dla niego duży problem żeby wytrzymać tą chwilkę aż ktoś opuści WC. Dodam że syn dużo pije w ciągu dnia i zdarza się że w nocy też musi wstawać do toalety. Do 10 lat zdarzało się że podczas snu się zesikał.
Odpowiedź Joanna On 2021-04-19
Zadaj pytanie lub napisz komentarz