Zadzwoń i dowiedz się, jak dbać o higienę podopiecznego z ciężkim nietrzymaniem moczu. Tel. 56 451 91 44

Nietrzymanie moczu u dzieci - czy jest się czym martwić?

45596 Wyświetleń
36 Komentarzy
 5.0  

Popuszczanie moczu jest do pewnego wieku uznawane za całkowicie normalne. Rodzice i opiekunowie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że narządy wewnętrzne oraz świadomość oddawania moczu nie zostały jeszcze u dziecka uformowane. Umiejętność prawidłowej kontroli mikcji przychodzi stopniowo, jednak dzieci w wieku 5-6 lat (dziewczynki wcześniej) potrafią już oddawać mocz świadomie. Dlatego sytuacje, w których po osiągnięciu tego wieku można zauważyć epizody moczenia się, powinny być dla rodziców i opiekunów niepokojące. Mogą bowiem być sygnałem zaburzeń mikcji. W tym tekście postaramy się wyjaśnić różnice między rodzajami zaburzeń, a także wskazać sposoby ich leczenia oraz doraźnego radzenia sobie z wyciekami moczu.

Nietrzymanie moczu i moczenie się u dzieci

Zaburzenia mikcji u dzieci można podzielić na dwa rodzaje:

 • Nietrzymanie moczu
 • Mimowolne moczenie się

Chociaż często są one używane zamiennie, w przypadku popuszczania moczu u dzieci nie oznaczają one tego samego. Pierwszy rodzaj związany jest najczęściej z wadami anatomicznymi układu moczowego bądź schorzeniami układu nerwowego. Dlatego o nietrzymaniu moczu u dzieci możemy mówić wtedy, gdy występują u nich choroby takie jak:

 • Wierzchniactwo
 • Wynicowanie pęcherza moczowego
 • Podwójny układ moczowy z ektopowym ujściem moczowodu
 • Urazy powodujące powstawanie przetok moczowych
 • Mózgowe porażenie dziecięce
 • Przepuklina oponowo-rdzeniowa
 • Niedorozwój lub brak kości krzyżowej
 • Zapalenia, urazy, guzy rdzenia kręgowego lub mózgu

Zaburzenia tego typu mają charakter pierwotny – są zatem u dziecka już od narodzenia, bez większych przerw. Nietrzymanie moczu, rozumiane jako zaburzenie mikcji, nie jest jednak najczęstszym powodem popuszczania moczu u dzieci. Jest nim mimowolne moczenie się.

Moczenie się u dzieci

Moczenie się u dzieci nie jest związane z wadami wrodzonymi, choć wynika z zaburzeń czynnościowych w obrębie układu moczowego, między innymi takich jak pęcherz nadczynny (popuszczanie z powodu naglących parć), pęcherz niedoczynny (popuszczanie moczu z przepełnienia) czy brak koordynacji wypieraczowo-zwieraczowej. Moczenie się może być związane także z infekcjami w układzie moczowym bądź chorobami nerek, zbyt dużą produkcją moczu lub zbyt małym pęcherzem oraz problemami emocjonalnymi. Ta ostatnia przyczyna, od której rodzice i opiekunowie najczęściej zaczynają diagnozę, jest jednak rzadsza niż mogłoby się wydawać. Statystyki pokazują, że popuszczanie moczu u dzieci częściej jest przyczyną problemów emocjonalnych niż ich skutkiem.

Zaburzenia tego typu dzieli się także na:

 • Moczenie nocne
 • Moczenie dzienne
 • Moczenie mieszane (problem występuje zarówno w dzień jak i w nocy)

Moczenie dzienne najczęściej sugeruje zakażenie układu moczowego bądź wady układu moczowego, na przykład zbyt mały pęcherz. Przyczyny moczenia nocnego są bardziej zróżnicowane. Obecnie przyjmuje się trzy nieprawidłowości, które uznaje się za najczęstsze powody moczenia nocnego u dzieci:

 • Zbyt duża ilość moczu spowodowana nieprawidłowym trybem produkcji wazopresyny – hormonu, który odpowiada między innymi za ilość produkowanego moczu. To tak zwane pierwotne izolowane moczenie nocne
 • Zbyt mała pojemność pęcherza, który nie jest w stanie zmieścić ilości produkowanego moczu
 • Zaburzenia dolnych dróg moczowych: brak koordynacji mięśnia wypieracza i zwieracza cewki oraz tak zwany „leniwy” pęcherz

Przyczyny te mogą ze sobą współistnieć. Moczenie nocne może być także spowodowane problemami natury emocjonalnej, jednak – nawet jeśli istnieją takie przypuszczenia – konieczne jest wcześniejsze wykluczenie ewentualnych chorób towarzyszących i innych powodów popuszczania moczu.

Jak leczyć nietrzymanie moczu u dzieci?

W sytuacji, w której nocne moczenie się występuje u dziecka powyżej 5 roku życia i powtarza się (choć także w nieregularnych odstępach), powinno się udać do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi dokładny wywiad, badanie fizykalne oraz prawdopodobnie badania ogólne moczu, a następnie skieruje do lekarza specjalisty. Należy także pamiętać, że gdy moczenie nocne współwystępuje z dziennym czy dolegliwościami przy oddawaniu moczu, konieczne jest udanie się do lekarza bez względu na wiek. Podczas wywiadu rodzice i opiekunowie powinni spodziewać się między innymi pytań dotyczących częstotliwości moczenia i oddawania mikcji, momentu zauważenia problemu z utrzymaniem moczu, historii nietrzymania moczu w rodzinie czy dziennego spożycia płynów przez dziecko. Pytania z pewnością będą konkretne, dlatego warto przygotować się do rozmowy z lekarzem. To właśnie od współpracy z nim, a także z dzieckiem, zależeć będzie skuteczność leczenia.

Rodzaj leczenia zaburzeń mikcji zależny jest od postawionej diagnozy. Najczęściej jednak lekarz decyduje się na wprowadzenie leczenia niefarmakologicznego, behawioralnego, w celu wyrobienia odpowiednich odruchów. To przede wszystkim:

 • Trening mikcji – w sytuacji, w której dziecko sygnalizuje potrzebę skorzystania z toalety, rodzic bądź opiekun powinien przetrzymać je jeszcze przez kilka minut, by pobudzić prawidłową pracę zwieracza cewki. Dzięki temu dziecko dobrze poznaje mechanizm świadomego oddawania moczu.
 • Zwiększenie podaży płynów w dzień, co pozwala na zwiększenie pęcherza u dziecka. Należy pamiętać, że częste w takiej sytuacji ograniczanie płynów jest niewskazane.
 • Wyrobienie nawyku opróżniania pęcherza przed snem, zwłaszcza u dziecka moczącego się w nocy.

Niektórzy lekarze proponują także wysadzanie dziecka w nocy w celu oddania moczu. Jednak zdania na temat tej metody są podzielone. Wysadzanie może bowiem zaburzać naturalne wyczuwanie przez dziecko sygnałów świadczących o przepełnieniu pęcherza. Powinno ono samo budzić się, by skorzystać z toalety, zamiast być do tego zmuszane. Wskazane jest także wspólne prowadzenie dzienniczka mikcji, w którym zaznaczane będzie zarówno świadome oddawanie moczu jak i popuszczanie. Należy także pamiętać, że karanie dziecka bądź obarczanie go winą za popuszczanie moczu jest zachowaniem niewskazanym.

Najczęstszą przyczyną moczenia nocnego u dzieci jest pierwotne izolowane moczenie nocne (70-80%). To zaburzenie leczone zarówno zachowawczo jak i farmakologicznie, podczas którego stosuje się desmopresynę – syntetyczny analog wazopresyny. Leki mają na celu zmniejszenie produkcji moczu w nocy. Kolejnym stosowanym lekiem jest chlorowodorek oksybutyniny, który zmniejsza częstotliwość mimowolnych skurczów mięśnia wypieracza i zwiększa pojemność pęcherza. W przypadkach, w których moczenie bądź nietrzymanie moczu spowodowane jest urazami, chorobami czy wadami anatomicznymi, konieczne jest leczenie przyczynowe zależne od danego schorzenia.

Nietrzymanie moczu u dziecka i ochrona przed wilgocią

Popuszczanie moczu jest niezwykle stresujące i frustrujące dla dziecka. Powtarzające się epizody mogą wywołać także problemy na tle emocjonalnym – brak pewności siebie, niskie poczucie własnej wartości. Dlatego konieczne jest szybkie skonsultowanie się z lekarzem i podjęcie leczenia. Aby zapewnić dziecku komfort i ochronę przed wilgocią, a co za tym idzie także problemami skórnymi nierzadko występującymi po epizodach nietrzymania moczu, rodzic bądź opiekun może skorzystać z wyrobów chłonnych, które pochłaniają mocz i nie krępują ruchów. To przede wszystkim pieluchomajtki dla dzieci, które są większe od zwykłych pieluch – w rozmiarach do 25 i 30 kilogramów. Pieluchomajtki polecane są zwłaszcza przy opiece nad dziećmi z niepełnosprawnościami i wadami rozwojowymi, które utrudniają bądź uniemożliwiają całkowite wyleczenie nietrzymania moczu.

U starszych dzieci ochronę przed wilgocią mogą zapewnić na przykład wkładki urologiczne, które wygodnie przykleja się do bielizny. W przypadku moczenia nocnego konieczne może być także skorzystanie z podkładów higienicznych, jednorazowych bądź wielokrotnego użytku. Są one pomocne nie tylko przez wzgląd na ochronę materaców przed wilgocią. Dzięki nim dziecko zauważa, że nie przyczynia się do tworzenia szkód w domu, co nierzadko może powodować silne poczucie winy związane z krępującą przypadłością. Podkłady są wygodne i nie zakłócają snu dziecka. 

Nietrzymanie moczu i moczenie się u dzieci to przypadłości, których nie należy bagatelizować czy tłumaczyć wyłącznie emocjonalnymi problemami dziecka. Mogą one być także objawem poważniejszych zaburzeń, które powinny zostać sprawdzone przez lekarza.

Pytania i komentarze

 • Napisał: Kasia 2021-10-06
  Ocena:
  5.0

  Dzien dobry, Syn 3 lata i 3 miesiące, wcześnie odpieluchowany- jak miał około 2 lat, ale z tego co pamiętam nigdy nie udawało się wytrzymac caly dzien bez "wpadki". Wczesniej nie zwracalam na to po prostu wiekszej uwagi ze wzgledu na wiek. Często woła na siku lub idzie po prostu wysikać się sam więc często wie kiedy mu sie chce, ale mimo to często tez (codziennie - nawet 2-3 razy dziennie) posikuje w majtki czy to w domu czy w przedszkolu. W nocy również zdarza się, że się posikuje lub po prostu wstaje 1x w nocy i idzie siku (z posikanymi majteczkami lub nie, albo wstaje dopiero rano i idzie siku). jak na dziecko pije sporo ale wg mnie nie w niepokojącym nadmiarze, a sika nawet 10x dziennie w porywach nawet i 15 - normalnie oddając mocz a nie po kropelce. Wyniki moczu badane kilkukrotnie są w normie, jedynie co badanie wychodza pojedyncze pasma śluzu w osadzie, Glukoza z krwi w normie, kreatynina w normie. USG brzucha które wykonano w wieku prawie 2,5 lat wykazało jedynie pozostałosci niewielkiej ilosci moczu w pecherzu po mikcji - lekarz wspomnial o staraniu sie nie spieszyc z sikaniem i dosikiwaniem do konca. Czy powinnam wymagac juz od niego w tym wieku suchosci czy dać mu jeszcze czas ??

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-10-07 Pani Kasiu, w tym wieku mogą zdarzać się jeszcze "wpadki" z popuszczaniem moczu przez dzieci. Proszę pamiętać, że prawidłowa kontrola mikcji przychodzi często w wieku nawet 5-6 lat, dlatego na Państwa miejscu nie niepokoiłabym się nadmiernie. Tym bardziej, że przeprowadzone badania nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Być może jednak ilość spożywanych płynów jest zbyt duża, a maluch, pochłonięty zabawą, za późno zasygnalizuje potrzebę skorzystania z toalety. Nocne moczenie również może być spowodowane wypijaniem płynu przed snem. Jeśli jednak z czasem nie zauważą Państwo poprawy, zalecam ponowną konsultację z pediatrą.

 • Napisał: Anna 2021-09-23
  Ocena:
  5.0

  Moje dziecko 4 latka posikuje się w przedszkolu . Chodzi 6 razy do toalety a i tak ma obsikanej majteczki . Każe się przebierać . Czy to powód do niepokoju czy tylko wstyd przed dziećmi ?prosze o radę ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-09-23 Pani Anno, wprawdzie dziecko w tym wieku dopiero uczy się świadomego oddawania moczu, jednak każde niepokojące objawy powinny zostać skonsultowane ze specjalistą. Proszę nie zwlekać z wizytą u pediatry. W pierwszej kolejności należy wykluczyć m.in. infekcje układu moczowego lub choroby nerek.

 • Napisał: Julita 2021-09-13
  Ocena:
  5.0

  Witam. Syn ma 10 lat. Majac 6 lat, zaczal siusiac w nocu do majtek... Chodzilismy do lekarzy, do urologa, do nefrologa - badania so ok, nic nie znajduja zlego. Urzywalismy tabletki MINIRIN i DRIPTAN - jedyne co sie mienilo - nabralismy wage! Duzo wagi... mamy teraz nadwage, chociaz zawsze byl chudziutki. Sytuacja z siusianiem pogorszyla sie - suchych nocy nie mamy juz od 3lat... Peliuchy sa pelniutkie, zdarzaja sie noce, ze nawet pieluchy nie wytrzymuja.. Spi, nie budzi sie, nie czuje ze nasiusial. Nawet jesli obudze, zaprowadze do WC...tam prawie nic nie zrobi, a za minut 10 - juz narobi. Siusia w nocy nie raz, nie dwa - a przez cala noc.... NA dodatek, zaczal siukac sie w majtki w czasie skakania, a teraz juz i biegania... Nie wiem juz do kogo zwracac sie o pomoc, gdyz wedlug lekarzy - badania nic zlego nie pokazuja... ale widze, ze sytuacja tylko sie pogorszyla... i dalej staje sie coraz gorzej... :(

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-09-15 Pani Julito, niestety, nie jesteśmy w stanie zdiagnozować przyczyny problemu. Prawidłowe rozpoznanie powinien przeprowadzić specjalista. Jak rozumiem, wykluczono infekcje oraz wady układu moczowego i schorzenia układu nerwowego? Czy było przeprowadzane badanie urodynamiczne? Jest ono zlecane w momencie, gdy lekarz nie jest w stanie określić, z jakiego powodu pacjent cierpi na problemy związane z układem moczowym. W obecnej sytuacji mogę Państwu polecić także stosowanie odpowiednich wyrobów chłonnych, takich jak pieluchomajtki dla dzieci Seni Kids (lub wkładek urologicznych dla mężczyzn Seni Man, jeśli wagowo dziecko jest już za duże na pieluchomajtki w rozmiarze dziecięcym) oraz nieprzemakalnych podkładów higienicznych na łóżko.

 • Napisał: Ania 2021-08-31
  Ocena:
  5.0

  Witam, Od pewnego czasu mój prawie 7-letni syn moczy się w ciągu dnia, ale jedynie podczas zabawy z kolegami (twierdzi, że nie czuje), nie przeszkadza mu to że ma mokre ciuchy. Gdy siedzi w domu, lub jesteśmy na spacerze to czuje, że chce mu się siku nawet gdy się bawi. W nocy nie zdarza mu się popuszczać. Za chwilę idzie do szkoly i nie chce żeby dzieci się z niego wysmiewały ???? Proszę o podpowiedź jak sobie z tym poradzić.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-09-01 Pani Aniu, w pierwszej kolejności zachęcam do konsultacji z pediatrą. Mamy do czynienia z mimowolnym moczeniem się dziecka, które było już nauczone prawidłowej kontroli oddawania moczu. Moczenie dzienne wymaga dalszej diagnostyki, ponieważ może wynikać np. z zakażenia lub wady układu moczowego. Niewykluczone też, że syn podczas zabawy zapomina po prostu o konieczności skorzystania z toalety i kwestią czasu jest nabycie nawyku reagowania na sygnały własnego organizmu. Fachowa diagnostyka powinna rozwiązać Państwa wątpliwości.

 • Napisał: Malgorzata 2021-08-12
  Ocena:
  5.0

  Witam moja corka 6 lat miala zapalenie pecherza , po kilku dniach od wyleczenia zaczela moczyc sie w nocy nie codziennie . Zdarzylo sie dwa razy w ciagu tygodnia, gdzie wczesniej nie zdarzalo sie wcale co robic w takim przypadku. Badania moczu nie wukazuha dalszej infekcji.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-08-12 Mani Małgorzato, zalecam kontakt ze specjalistą, urologiem lub nefrologiem celem trafnego zdiagnozowania problemu. Przyczyną popuszczania moczu w nocy może być nawet zbyt duża ilość płynów wypijanych przed snem lub nieopróżnianie pęcherza do końca, ale należy wyeliminować przede wszystkim poważniejsze schorzenia.

 • Napisał: Kasia 2021-07-26
  Ocena:
  5.0

  Witam. Mam problem z córką. Zaczęła często sikac, ale małe ilości. Do tego zaczęła spożywać małe ilości wody. Byłyśmy u pediatry, który zlecił badanie moczu, jednak nic ono nie wykazało. Martwię się, że to może być coś poważnego, bo córka siada na nocnik co 20 minut.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-08-02 Pani Kasiu, polecam konsultację urologiczną lub nefrologiczną, która może wskazać przyczynę problemu Pani córki.

 • Napisał: Lucyna 2021-06-24
  Ocena:
  5.0

  Witam mam 13 letna corka ktura moczu się w nocy chodź do tej pory tego nie robiła jak mogę jej pomóc

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-06-28 Pani Lucyno, w pierwszej kolejności zalecam wizytę u lekarza pediatry, który przeprowadzi z córką szczegółowy wywiad i skieruje na ewentualne dalsze badana u specjalisty - urologa lub nefrologa. Przyczyną popuszczania moczu może być np. infekcja układu moczowego, choroby nerek lub problemy emocjonalne, dlatego przed podjęciem skutecznej terapii kluczowe jest znalezienie źródła problemu.

 • Napisał: Km 2021-06-11
  Ocena:
  5.0

  Witam. Od kilku dni mamy problem który polega na tym że syn poszukuje, tzn nie tak że jest kałuża ale matki i czasem spodnie są mokre, i nie jest to na zasadzie że nie czuje że ma potrzebę ponieważ normalnie biega siku, mokre majtki pojawiają się jakiś czas po sikaniu, np ostatnio poszłam za nim do łazienki i przed sikaniem majtki były suche, wysikal się, po czym za kilka minut poszłam tak z ciekawości zajrzeć i był posikany, delikatnie ale jednak. Syn ma 5 lat. Nie mam pojęcia co to może być. Nie byłam nigdzie bo problem mamy jakieś 3-4 dni.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-06-11 Szanowna Pani, dzieci uczą się prawidłowej kontroli mikcji mniej więcej do 5-6 roku życia, u chłopców następuje to zwykle nieco później niż u dziewczynek. Jeśli synowi wcześniej nie zdarzały się podobne problemy z nietrzymaniem moczu, zalecam konsultację lekarską. Na początku proszę udać się do pediatry, który przeprowadzi z Państwem szczegółowy wywiad i, jeśli uzna to za zasadne, skieruje na dalsze badania w celu wykluczenia np. infekcji układu moczowego.

 • Napisał: Kasia 2021-06-11
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry . Moja corka ma 10 lat i od pewnego czasu zawsze po oddaniu moczu ma mokre majteczki. Dziękuje za ofpowiedz

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-06-11 Pani Kasiu, dzieci uczą się prawidłowej kontroli moczu mniej więcej do 5-6 roku życia, u dziewczynek następuje to zwykle nieco szybciej niż u chłopców. Skoro zaobserwowała Pani niepokojące objawy u 10-latki, proszę udać się na konsultację do pediatry, aby w pierwszej kolejności wykluczyć m.in. infekcję układu moczowego. Jeśli lekarz uzna za stosowne, skieruje Państwa na dalsze badania.

 • Napisał: Gosia 2021-05-25
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry. Mój syn za 2,5 miesiąca skończy 6 lat. W dzień posikuje a w nocy śpi w pieluszce, która zawsze jest bardzo pełna. Tak już było zawsze. Odpieluchowany na dzień został gdy miał ok 3,5 roku ale majtki i spodnie często mokre. Musi często siku. W nocy natomiast nie potrafi kompletnie utrzymać. Zwracamy uwagę, żeby ok 2 godz przed pójściem do lóżka nic już nie pił. Mieszkamy w niemczech, lekarz pediatra stwierdził, że to normalne, że jeszcze ma czas. Ale ja czuję, że on ma coś nie tak z układem moczowym. Do jakiego lekarza się udać?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-05-25 Pani Gosiu, 6-letne dziecko rzeczywiście powinno nabyć już umiejętności świadomego, prawidłowego oddawania moczu. Nie jest to reguła, ponieważ każdy maluch dojrzewa inaczej, jednak polecam skonsultować swoje obawy z urologiem lub nefrologiem. Tylko rzetelne badania i przeprowadzony wywiad z lekarzem będą w stanie wskazać wszelkie nieprawidłowości.

 • Napisał: Aneta 2021-05-24
  Ocena:
  5.0

  Dzien dobry moja 6 letnia corka od jakis 2tygodni mowi ze wydaje jej sie ze popuszcza I caly czas sie podciera a po sprawdzeniu majteczki sa suche niewiem czy isc z tym do lekarza czy poprostu jej sie wydaje.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-05-25 Pani Aneto, jeśli chce mieć Pani pewność, że problem nie leży po stronie fizjologicznej, proszę udać się na konsultację lekarską. W pierwszej kolejności warto zasięgnąć porady lekarza pediatry - gdy uzna to za konieczne, skieruje córkę na dalsze badania.

 • Napisał: Monika 2021-05-19
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, moja 10 letnia córka moczy się w nocy. Byłyśmy u urologa, ale przeprowadził badania ilości moczu w stosunku do wypijanych płynów i wszystko wyszło dobrze. Zalecił odstawić płyny przed snem i to wszystko. Niestety problem się nie rozwiązał. Co mam robić?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-05-19 Pani Moniko, w pierwszej kolejności córka powinna także wyrobić w sobie nawyk pełnego opróżniania pęcherza przed snem. Polecam również kontakt z nefrologiem, czyli lekarzem zajmującym się chorobami nerek i układu moczowego. Warto przeprowadzić badania pod kątem infekcji układu moczowego oraz nieprawidłowości związanych z jego budową. Jeśli przypadek córki okaże się tzw. pierwotnym izolowanym moczeniem nocnym, proszę skonsultować z lekarzem przyjmowanie środków farmakologicznych, takich jak desmopresyna lub oksybutynina.

 • Napisał: Domka 2021-05-16
  Ocena:
  5.0

  Moja córka 3,5 roku od 3 miesięcy posikuje się. Dziennie potrafi od 5-7 par majtek osikac. Problem polega na tym , ze widać ze się jej chce siku bo przebiera nogami i zaciska. Gdy mówimy , prosimy żeby poszła siku ona mówi nie i się złości a za chwile mówi ze się posikała. Jak chce kupę to ładnie powie ze chce i idzie. Jak chce siku to już nie powie. Jak ją wezmę na przymus to jest lament. Woli się posikac. Jak idzie do wc i zrobi siku to za 5 minut jest już spowrotem posiekana. Co robić ? Do jakiego lekarza się udać ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-05-17 Szanowna Pani, proszę zacząć od konsultacji z lekarzem rodzinnym (pediatrą). Po przeprowadzeniu wstępnego wywiadu prawdopodobnie skieruje Państwa na dalsze badania, jeśli uzna to za zasadne. Specjalistą w tej dziedzinie jest lekarz urolog lub nefrolog. W pierwszej kolejności należy wykluczyć problemy natury fizjologicznej, np. nieprawidłowości w budowie układu moczowego lub jego infekcję. Proszę jednak pamiętać, że dziecko uczy się prawidłowej kontroli wypróżniania nawet do 5-6 roku życia, zatem może się okazać, że z czasem problem córki całkowicie zniknie, a obecna sytuacja jest wynikiem problemów natury emocjonalnej.

 • Napisał: Alicja 2021-05-12
  Ocena:
  5.0

  Moja córka skończy w czerwcu 4 lata. Została całkowicie odpieluchowana po drugich urodzinach. W nocy się nie moczy i nie budzi, rano idzie ładnie do toalety. Od trzech miesięcy pare razy dziennie ma taki napad, że musi iść właśnie teraz do toalety, nie potrafi wytrzymać i popuszcza. Są takie dni, że jest wszystko w porządku ale raczej codziennie ma takie dziwne napady. Nie skarżyła się na żaden ból, pod okiem lekarza leczyliśmy ja przeciw zapaleniu, ale nic się nie zmieniło. Mówimy że tak jest zajęta zabawą, że nie ma czasu iść do toalety. Nie wiem za bardzo co robić, czy to przeczekać czy coś działać ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-05-12 Pani Alicjo, jeśli przeprowadzone dotychczas badania pod okiem specjalisty (urologa, nefrologa) nie wykazały żadnych nieprawidłowości oraz zostało podjęte działanie przeciwko zapaleniu pęcherza, to prawdopodobnie nie ma powodu do niepokoju. Być może córka nie nauczyła się jeszcze prawidłowo kontrolować wypróżniania, a codzienne aktywności koncentrują jej uwagę na tyle, że zapomina odpowiednio wcześnie zasygnalizować chęć pójścia do toalety.

 • Napisał: Róża 2021-05-06
  Ocena:
  5.0

  Witam Mój prawie 4 letni syn ( 3lata i 9 miesiecy) posikuje się w ciągu dnia wielokrotnie , nawet do 7 razy, w dodatku potrafi siedzieć posikany aż do samych skarpetek i zupełnie mu to nie przeszkadza A na prośby o przebranie się nie reaguje.. miał robione badania krwii i moczu, w normie , mial wykonywane usg przez urologa i też w porządku , w nocy śpi w pampersie, który rano jest bardzo ciężki. Już nie wiemy co robić, jeden urolog zalecił doxar i dicopeg na zaparcia , ale dziecko wyróżnia się co 2 dni i po dodaniu do diety błonnika stolec jest miekki. Natomiast drugi urolog powiedział aby nie stosować doxar bez pogłębionej diagnostyki i zalecił pić nefrobonisan herbatkę i magnefar junior i ograniczyć płyny, syn pił ponad 1litr dziennie, ale nie widać poprawy..

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-05-07 Pani Różo, umiejętność prawidłowej kontroli oddawania moczu przychodzi u dzieci stopniowo, nawet w wieku 6 lat. Jeśli przeprowadzone badania i kontrola lekarska nie wykazały żadnych nieprawidłowości związanych z układem moczowym, prawdopodobnie dziecko po prostu musi cierpliwie nauczyć się wypróżniać do toalety. Mogą Państwo, dla pewności, skonsultować się jeszcze z nefrologiem dziecięcym. Stosowanie pieluchy w nocy jest rozwiązaniem wygodnym, być może syn wymusza na Państwu zakładanie jej także w ciągu dnia. W przypadku dziecka czteroletniego polecam stosowanie zamiennie pieluchomajtek Seni Kids lub Happy Pants, dedykowanych starszym dzieciom.

 • Napisał: Czahna 2021-04-26
  Ocena:
  5.0

  Witam mam problem od tyg z synem 3.5 roku. Wszystkie badania zrobione przez lekarza okazaly sie bardzo dobre nie ma nic do czego mozna sie przyczepic. Syn dosc czesto chodzi sikac np wypije 100ml wody i potrafi isc po tym ze 3 razy w ciagu 20 min. W jeden dzien naliczylam ze byl 15 razy, nie jest to oddawanie moczu normalne, potrafi np isc do wc ale oddac mocz w postaci np 3 kropelek. Najwiekszy problem jest jak sie cos napije,wysika sie i jest spokoj do nastepnego picia. Dodam ze jest tylko problem w dzien w nocy normalnie przesypia cale nice bez sikania

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-04-27 Szanowna Pani, umiejętność prawidłowej kontroli oddawania moczu przez dziecko przychodzi z czasem. Następuje to nawet w wieku 5-6 lat. Jeśli szereg badań nie wykazał żadnych nieprawidłowości, a w nocy problemy nie występują, trudno znaleźć jednoznaczną przyczynę problemu. Aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości, polecam skonsultować się jeszcze z innym specjalistą, np. nefrologiem.

 • Napisał: Kasia 2021-04-20
  Ocena:
  5.0

  Witam. Mojej 10 letniej córce od około miesiąca zdarza się po skorzystaniu z toalety popuścić w majteczki mimowolnie. Według mojej córki opróżnia ona pęcherz do samego końca, po czym po wyjściu z toalety po chwili mimowolnie popuszcza więcej niż kilka kropli. Nie zdarza się jej to codziennie, ale powiedzmy co drugi dzień. Do tego ma też od jakiegoś czasu popuchnięte powieki a dziś poskarżyła się na ból kości jednej dłoni. Uprzejmie proszę o poradę w czym może być problem i czy należy wiązać ze sobą te problemy.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-04-20 Pani Kasiu, proszę skonsultować się z lekarzem pediatrą - po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu skieruje córkę na dalsze badania, wykluczające poważniejsze schorzenia.

 • Napisał: Kamila 2021-04-17
  Ocena:
  5.0

  Witam. Mój 12 letni syn ma problemy z wstrzymaniem oddania moczu. Kiedy poczuje, że chce sikać to musi to być już, odrazu. Np jeżeli w danym momencie jest zajęta toaleta to już jest dla niego duży problem żeby wytrzymać tą chwilkę aż ktoś opuści WC. Dodam że syn dużo pije w ciągu dnia i zdarza się że w nocy też musi wstawać do toalety. Do 10 lat zdarzało się że podczas snu się zesikał.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-04-19 Pani Kamilo, spożywanie w ciągu dnia dużej ilości płynów generuje częstszą potrzebę korzystania z toalety. Pęcherz może pomieścić mniej więcej 500 ml płynu, zatem pilna potrzeba jego opróżnienia w przypadku przepełnienia nie powinna być niepokojąca. Zaleca się, aby chłopcy w wieku 9-13 lat spożywali dziennie około 2 litrów wody. Jeśli jednak obawia się Pani, że syn cierpi na przypadłość tzw. częstomoczu, objawiającego się natychmiastową potrzebą skorzystania z toalety i mimowolnym wyciekiem moczu, proszę udać się z dzieckiem do urologa lub nefrologa, by wykonać niezbędne badania. Aby doraźnie zminimalizować konieczność nocnego wstawania do toalety, polecam opróżnianie pęcherza przed snem i redukcję wypijanych płynów bezpośrednio przed nim.

 • Napisał: Martita 2021-04-12
  Ocena:
  5.0

  WITAM mam taki problem od około 4 tygodni . synek w czerwcu będzie miał 4 lat odpieluchowac się nam udało w ciągu 2 tygodni , ładnie chodził na nocnik, nawet nie trzeba było mu przypomina bo poprostu biegł sam na nocnik siadam i nie bylo problemu . natomiast od ostatniego czasu posikuje się , w nocy nie ma tego problemu budzi się i siada na nocnik i jezt suchy , natomiast w dzień jest problem . planuje zrobić na dniach badania moczu co jeszcze mogę zrobić?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-04-12 Szanowna Pani, dziecko uczy się kontroli nad prawidłowym oddawaniem moczu nawet do 6 roku życia. Polecam jednak udać się na konsultację z pediatrą, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i, w razie konieczności, skieruje do lekarza specjalisty.

 • Napisał: Joanna 2021-04-07
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, mam problem z córką ( za dwa miesiące skończy 3 lata). Jest mądra i szybko ucząca się dziewczynka ale odpieluchowac próbujemy się już prawie rok. Cały czas problem tego typu że wolą dopiero jak trochę popusci. Ma dni że potrafi ładnie wołać i przechodzi dzień z suchymi spodniami a w następny dzień sika pod siebie jak niemowlak. Gdy ja pytam co jakiś czas czy chce siku to mówi że nie poczym zesika się w spodnie. jak ja biorę i sadzam to się wysikuje mimo że mówiła że nie chcę. Pytałam lekarza to stwierdził że ma jeszcze czas i że jak pójdzie do przedszkola to zalapie. no i rzeczywiście zaczęła chodzić do Pzedszkola to już nie pozwoli sobie założyć pampersa ale idzie sikać dopiero jak się jej zapyta i zaprowadzi, czasem zawola. teraz znowu dwa tygodnie bez przedszkola i gdy nie pytam i nie zaprowadzam to sika pod siebie i nie widzi w tym problemu ze ma mokre spodnie. wiem pewnie popełniłam wszystkie możliwe błędy ale teraz nie mam pomysłu jak to naprawić. założyć jej na siłę pamersa ? i zrobić krok w tył ? czy udać się do jakiegoś lekarza ? ( rodzinny nie widzi problemu). jakie badania wykonać ?. dodam że kupa bez problemu już rok wola na kibelek. ma w domu starszego brata i młodsza siostrę wieć widzi jak korzystać z toalety i też widzi że można mieć pampersa. proszę o pomoc bo już nie wiem co robić

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-04-08 Pani Joanno, umiejętność prawidłowej kontroli oddawania moczu przychodzi z wiekiem. Dzieci uczą się tego mając nawet 5-6 lat, zatem nie widzę na razie powodu do niepokoju. Córka po prostu musi nauczyć się nad tym panować. Być może nie rozumie problemu w noszeniu pieluszki, naśladując tym samym młodsze dziecko. Jeśli chciałaby Pani wykluczyć infekcję lub wady układu moczowego, polecam udać się do specjalisty (urologa lub nefrologa), który przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci niezbędne badania. Jeśli epizody nietrzymania moczu będą trwały nadal, polecam skorzystać z wyrobów chłonnych Seni Kids, dedykowanych starszym dzieciom.

 • Napisał: Emila 2021-03-21
  Ocena:
  5.0

  Dzien dobry pisze w sprawie mojej 12 letniej córki od 3lal ma problem z popuszczaniem moczu gdy zaczyna się śmiać ????nie czuje wtedy i popuszcza bylysmy juz u nie jednego urologa i mówią że wszystko jest ok brala leki ale nic nie pomaga juz nie wiem co robić jaki moze byc powod ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-03-22 Pani Emilio, Pani córka cierpi zatem najprawdopodobniej na tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu. Jeśli zmaga się z nadwagą (czego nie wiemy), warto rozważyć wprowadzenie zdrowej, zbilansowanej diety, aby zmniejszyć masę ciała. Rozważyłabym także ćwiczenia mięśni Kegla, których prawidłowa praca znacząco wpływa na kontrolowanie trzymania moczu.

 • Napisał: Babcia 2021-03-21
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, Mój wnuczek ma 5 lat i 23 tygodnie. Zdarza mu się w ciągu dnia zmoczyć spodenki nawet będąc w przedszkolu a dzisiaj na spacerze ze mną. Chłopczyk zdaje sobie sprawę że to jest niewłaściwe i krępuje się zamykając się w sobie i izolując od dzieci , które się z niego wyśmiewają. W wieku 3 lat zaczął nagle bardzo się jąkać a teraz wymowa się poprawia chociaż trudno jest go zrozumieć , raczej unika dyskusji i nie odpowiada na pytania ignorując je. Utrudnia to pracę opiekunom w przedszkolu ... Od czego zacząć, aby mu pomóc? Dziękuje i pozdrawiam serdecznie, Zmartwiona babcia

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-03-22 Szanowna Pani, przyczyn nietrzymania moczu dziecka może być naprawdę wiele. Jeśli wnuczek dodatkowo jąka się i jest mało rozmowny, być może problem tkwi znacznie głębiej. W pierwszej kolejności polecam udanie się do lekarza pediatry - to on przeprowadzi wstępny wywiad z dzieckiem i jego opiekunem. Powinien również skierować na dalsze badania do lekarza specjalisty (urologa lub nefrologa) w celu wykluczenia ewentualnych infekcji dróg moczowych lub nieprawidłowości w rozwoju układu moczowego (np. zbyt mały pęcherz). Jeśli wszystkie przeprowadzone badania nie wykażą nic niepokojącego, być może warto rozważyć konsultację z dobrym dziecięcym psychologiem, ponieważ postępująca izolacja od rówieśników z całą pewnością nie będzie sprzyjała prawidłowemu rozwojowi wnuczka.

 • Napisał: Ania 2021-03-09
  Ocena:
  5.0

  Witam córka 7 lat od dawna posikuje w majtki. W nocy wstaje i zdąży się wysikać natomiast w ciągu dnia 5 razy popuści zwłaszcza podczas biegania śmiania. W zeszłym roku przechodziła zakażenie układu moczowego. Miała robione badania i wszystko było ok z nerkami. W badaniu moczu wyszły bakterie. Do jakiego lekarza mogę się udać ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-03-10 Pani Anno, proszę skontaktować się z lekarzem pediatrą - to on powinien skierować na kompleksowe badania urologiczne. Jeśli u córki zostało stwierdzone zakażenie układu moczowego, sądzę, że została przeprowadzona już antybiotykoterapia. Być może nie przyniosła efektu, dlatego infekcja nie ustała - należy to zweryfikować. Przyczyną mimowolnego moczenia się mogą być także wrodzone wady układu moczowego, np. zbyt mały pęcherz, pęcherz nadczynny lub brak koordynacji wypieraczowo-zwieraczowej.

 • Napisał: Monika 2021-03-05
  Ocena:
  5.0

  Witam, synek 4 latka skończone w grudniu. W nocy problemu nie mamy ale też pilnuje żeby od godz 18 bardzo dużo nie pił. W dzień problem pojawia się wtedy gdy się mocno śmieje, siostra go łaskocze lub w innych wariacjach. Popuszcza również po treningach piłkarskich, gdy dużo biega - być może szkoda mu czasu żeby się wysiusiać...aczkolwiek przed treningiem jest zawsze po toalecie. Czy mam już zwrócić się do lekarza? Dodam że od prawie roku się jąka, chodzimy do logopedy i psychologa też, ponieważ nie radzi sobie w niektórych sytuacja z emocjami. Dziękuję z góry za odpowiedź. Monika

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-03-05 Pani Moniko, nietrzymanie moczu u Pani syna może mieć podłoże emocjonalne, ale nie jest to warunek. Proszę skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny problemu, przede wszystkim natury fizjologicznej i możliwej infekcji dróg moczowych.

 • Napisał: Sonia77 2021-02-21
  Ocena:
  5.0

  Mam pytanie mojej dziewięciolatce niekiedy. zdarzy się ssiusiac podczas zabawy, kiedy wydarzy się coś śmiesznego zabawnego dodam, że od momentu odpieluszkowania od 2 go roku życia nie moczyła się nigy w nocy. Czy to może mieć podłoże padaczki, bo u córki stwierdzono lekka padaczkę bez omdleń i tracenia przytomności.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-02-22 Pani Soniu, przyczyn występowania nietrzymania moczu u dzieci jest dużo. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy ma ono związek z lekką padaczką. Polecamy skonsultować się z lekarzem (urologiem lub nefrologiem) celem prawidłowego zdiagnozowania przyczyny przypadłości.

 • Napisał: Angelika 2021-02-06
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry. Moja córka lat 8.5 chodzi siusiu normalnie Ale cały czas ma wilgotne majtki i nieprzyjemny zapach moczu co zrobić?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-02-08 Pani Angeliko, jeśli zachodzą podejrzenia, że córka ma problemy z nietrzymaniem moczu, należy skontaktować się z lekarzem pediatrą. Powinien rozpoznać problem i skierować córkę do odpowiedniego specjalisty. Dzieci w wieku 8 lat umieją już świadomie załatwiać potrzeby fizjologiczne. Jeśli tak się nie dzieje, przyczyna może leżeć głębiej i kluczowe jest jej rozpoznanie.

 • Napisał: Beata 2021-01-28
  Ocena:
  5.0

  Moja 6letnia córka od zawsze popuszcza w majtki, przez to buntuje się nie chce pić, nie chce iść siku bo i tak już ma mokro. Miała robione usg, wyszło ok. Cystografi mikcyjnej nie bo były bakterie. Ostatnio prawie ciągle ma bakterie w moczu. Czy cystografia wyjaśni wszystko? Dodam że lekarz i pielęgniarki stwierdziły że nie dadzą rady jej zrobić badania bo za bardzo panikuje. W nocy moczy się tylko przy infekcji ale w dzień od zawsze. Czasami potrafi duzo wysikac więc to nie mały pęcherz, a czasami już jje się chce a malutko wysika. Narzeka też że siku jest za szybkie i nie zdarza

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-01-28 Pani Beato, 6-letnie dziecko powinno już kontrolować oddawanie moczu. Częsta potrzeba oddawania moczu przez Pani córkę wynika najprawdopodobniej z obecności bakterii, o których Pani pisze, a co za tym idzie - z infekcji pęcherza lub, co gorsza, nerek. Proszę koniecznie skontaktować się z urologiem lub nefrologiem, który zaleci odpowiednią metodę leczenia.

 • Napisał: Ania 2021-01-19
  Ocena:
  5.0

  Moja córka (w lutym) skończy 7 lat. Popuszcza w majtki, byliśmy z tym u urologa dziecięcego. Pan doktor po zrobieniu badań stwierdził że córka nie do końca się wysikuje, zostawia trochę w pęcherz i dlatego po chwili widać że majtki są trochę mokre. Często jej się to też zdarza przy psiknieciu, śmiechu, złości, lub wysiłku. Pan doktor mówi że na to nie ma lekarstwa tylko córka musi nauczyć się siusiac do końca. Czy mam udać się do innego urologa?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-01-19 Pani Aniu, dla pewności lepiej skonsultować się z jeszcze jednym specjalistą. Polecamy udanie się do nefrologa dziecięcego – powinien trafnie zdiagnozować ewentualne choroby układu moczowego. Dzieci w wieku 7 lat potrafią już oddawać mocz świadomie. Być może problem, który dotyka Pani córkę, ma związek z niewykrytą infekcją lub wadą dróg moczowych (np. za małym pęcherzem) - warto to zweryfikować.

 • Napisał: Anna 2021-01-15
  Ocena:
  5.0

  Witam moja córka skoczyla 3 lata w grudniu latem wolała nic nie popuszczala teraz po puszcza w nocy i po bramce co mam.zrobic to minie

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-01-18 Pani Anno, polecamy skonsultować się z lekarzem pediatrą celem ustalenia przyczyny moczenia się córki. Popuszczanie moczu u dziecka może być związane np. z infekcją układu moczowego lub z problemami natury emocjonalnej. Należy zatem poszukać źródła problemu.

 • Napisał: Anna 2020-12-28
  Ocena:
  5.0

  Witam chcialam bym się zapytac moje dziecko skoczylo 3 lata czerwcu nauczyła się zadania na nocnik i było wszystko dobrze chodziła soku robic do nocnika i w nocy nie zdarzało się już jej popuszczac do pieluchy ale jakoś od października dopuszcza w maitki i jak poczuje że ma West mokro to dopiero idzie na nocnik i z nocy pielucha jest mokra czy mam się martwić .czy isc do lekarza niewiem co robić ??

  Odpowiedź autora: Natalia Witkowska 2020-12-30 Proszę skonsultować się z lekarzem. Sytuacja ma miejsce już kilka miesięcy, należy zatem poszukać przyczyny problemu.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go