Bella

Owrzodzenia żylne – profilaktyka i leczenie

Przeczytano 8 137
1 Komentarz
(5)
 

Owrzodzenia żylne to przypadłość, która dotyka pacjentów chorujących na przewlekłą chorobę żył kończyn dolnych. Gdzie najczęściej występują owrzodzenia żylne? Jakie są tego przyczyny? Na czym polega profilaktyka i leczenie? Podpowiadamy.

Gdzie najczęściej występują owrzodzenia żylne?

Owrzodzenia żylne występują u nawet 7% naszej populacji w wieku 61–70 lat. Płytkie rany na skórze pojawiają się najczęściej na łydce, powyżej kostki. Początkowo rana jest niewielka, z czasem jednak owrzodzenie żylne rozrasta się i zajmuje większy obszar. Owrzodzenie żylne nóg, np. owrzodzenie żylne goleni, świadczy o zaawansowaniu choroby żył kończyn dolnych. Nieleczone zmiany skórne mogą zostać wtórnie zakażone, co znacznie zmniejsza szanse na prawidłowe wygojenie. Z tego powodu, im szybciej zostanie podjęte leczenie, tym lepiej dla pacjenta.

Przyczyny powstawania owrzodzeń

Owrzodzenia żylne stanowią powikłanie przewlekłej choroby żył kończyn dolnych. Ich przyczyną jest zaawansowana przewlekła niewydolność żylna. W prawidłowych warunkach w kończynach dolnych zachowany jest stały przepływ krwi. Jeśli jednak wystąpiła niewydolność naczyń żylnych, krew zaczyna płynąć nieprawidłowo i dochodzi do zastojów oraz obrzęków. W efekcie skóra staje się bardzo podatna na mikrourazy, zadrapania oraz trudne w gojeniu rany.
Owrzodzenia żył są szczególnie częste w krajach rozwiniętych, u osób prowadzących siedzący tryb życia. Poza przewlekłą chorobą żył kończyn dolnych do ich wystąpienia mogą doprowadzić także cukrzyca oraz miażdżyca. Ryzyko zwiększa się z wiekiem, a także jest zależne od płci – kobiety chorują częściej niż mężczyźni.

Profilaktyka i leczenie owrzodzeń żylnych

Profilaktyka owrzodzeń żylnych polega na:

  • dbaniu o higienę skóry nóg (poza oczyszczaniem skóry za pomocą bieżącej wody z mydłem, wskazane są także środki odkażające;
  • modyfikacji diety celem zredukowania masy ciała;
  • regularnej aktywności fizycznej;
  • stosowaniu produktów takich jak pończochy uciskowe, rajstopy uciskowe oraz podkolanówki uciskowe;
  • unikaniu długotrwałego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej;
  • zaprzestaniu palenia papierosów.

Co zrobić, gdy u pacjenta wystąpiło owrzodzenie żylne? Leczenie polega przede wszystkim na zmniejszeniu zastoju żylnego poprzez terapię uciskową* oraz wykonywanie odpowiednio dobranych ćwiczeń fizycznych. Lekarz może zalecić także stosowanie leków, które przyspieszają gojenie owrzodzeń. Dodatkowo, w celu przyspieszenia gojenia ran specjalista może zalecić specjalne opatrunki na owrzodzenia żylne.

Co nakładać na żylne owrzodzenia podudzi? Nowoczesne opatrunki aktywne to doskonałe rozwiązanie. Są to opatrunki, które współdziałają w procesie gojenia owrzodzenia, przyspieszając go.

Odpowiednio dobrane opatrunki na owrzodzenia żylne:

  • chronią przed drobnoustrojami chorobotwórczymi;
  • gwarantują ochronę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych;
  • izolują ranę termicznie;
  • nie podrażniają rany ani otaczającej jej skóry;
  • nie uszkadzają powierzchni owrzodzeń podczas zmiany opatrunku;
  • optymalizują zaburzony skład wysięku;
  • pozwalają obniżyć koszty terapii;
  • stymulują różne etapy gojenia i tym samym skracają czas leczenia;
  • wspomagają oczyszczanie rany;
  • utrzymują optymalny, sprzyjający gojeniu poziom wilgotności rany.

Wielokierunkowe postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe, a także zredukować obrzęki nóg. Jeśli leczenie owrzodzeń zostało wdrożone zawczasu, w większości przypadków udaje się je wyleczyć całkowicie. W sytuacji, gdy jednak owrzodzenia są bardzo rozległe i leczenie nie przynosi spodziewanego skutku, można sięgnąć po inne metody, np. przeszczep skóry, skleroterapię lub usuwanie żylaków metodą chirurgiczną.

* nie wszystkie osoby mogą zastosować terapię uciskową na owrzodzenia żylne. Opatrunki uciskowe nie mogą być używane przez osoby ze zdiagnozowaną chorobą niedokrwienną kończyn dolnych, nie są one także zalecane przy zapaleniu tkanek miękkich okolicy rany.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

  • Napisał: Emilia On 2023-08-15
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Mam owrzodzenia żylne na dwóch nogach w okolicach kostki stosuje urgoclean Ag i czy są szanse na całkowite wygojenie. Jestem już tym załamana . Mam nadwagę, jeżdżę codziennie na rowerku stacjonarnym.

    Replied by: Joanna On 2023-08-17 Pani Emilio, owrzodzenie żylne, które jest często nazywane owrzodzeniem podudzia, to bolesne i oporne na leczenie owrzodzenie skóry, które występuje zazwyczaj na dolnej części nogi, zwłaszcza w okolicy kostek. Jest to powikłanie przewlekłej niewydolności żylnej, która prowadzi do zaburzeń krążenia krwi w nogach. Owrzodzenia żylne mogą być trudne do wyleczenia, ale odpowiednie leczenie może znacznie poprawić stan pacjenta i przyspieszyć gojenie. Leczenie owrzodzeń żylnych zazwyczaj obejmuje takie elementy jak:

    - kompresja: Za pomocą opatrunków uciskowych lub specjalnych rajstop/pończoch uciskowych, kompresja jest stosowana w celu poprawienia krążenia krwi i zmniejszenia obrzęku. Jest to kluczowy element leczenia owrzodzeń żylnych.
    - leczenie zakażenia: W przypadku zakażenia owrzodzenia konieczne jest zastosowanie odpowiednich antybiotyków.
    - higiena i pielęgnacja: Utrzymywanie czystości i suchej skóry wokół owrzodzenia oraz stosowanie odpowiednich kremów lub maści może pomóc w gojeniu.
    - leczenie przewlekłej niewydolności żylnej: Owrzodzenia żylne są wynikiem niewydolności żylnej, dlatego ważne jest również leczenie tej choroby podstawowej. Może to obejmować zmiany w stylu życia, takie jak zwiększenie aktywności fizycznej, unikanie długotrwałego stania czy siedzenia oraz stosowanie leków.
    - regularna kontrola medyczna: Wizyty u specjalisty, takiego jak chirurg naczyniowy lub dermatolog, są istotne w celu monitorowania postępu gojenia i dostosowywania leczenia.
    - zdrowa dieta: Zdrowa dieta bogata w witaminy i składniki odżywcze może pomóc w gojeniu się ran i poprawie ogólnego stanu zdrowia skóry.

    Wyleczenie owrzodzenia żylnego może wymagać cierpliwości i długotrwałego leczenia. Skuteczność leczenia będzie zależała od wielu czynników, w tym od stanu zdrowia pacjenta, zastosowanych metod leczenia oraz współpracy pacjenta z lekarzem. Ważne jest, aby podjąć działania jak najszybciej, konsultując się z lekarzem w celu określenia najlepszego planu leczenia.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 864 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 026 5

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 367 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 625 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 491 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 523 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 099 3

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 200 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej