Owrzodzenia żylne – profilaktyka i leczenie

Przeczytano 3 144 razy
 

Owrzodzenia żylne to przypadłość, która dotyka pacjentów chorujących na przewlekłą chorobę żył kończyn dolnych. Gdzie najczęściej występują owrzodzenia żylne? Jakie są tego przyczyny? Na czym polega profilaktyka i leczenie? Podpowiadamy.

Gdzie najczęściej występują owrzodzenia żylne?

Owrzodzenia żylne występują u nawet 7% naszej populacji w wieku 61–70 lat. Płytkie rany na skórze pojawiają się najczęściej na łydce, powyżej kostki. Początkowo rana jest niewielka, z czasem jednak owrzodzenie żylne rozrasta się i zajmuje większy obszar. Owrzodzenie żylne nóg, np. owrzodzenie żylne goleni, świadczy o zaawansowaniu choroby żył kończyn dolnych. Nieleczone zmiany skórne mogą zostać wtórnie zakażone, co znacznie zmniejsza szanse na prawidłowe wygojenie. Z tego powodu, im szybciej zostanie podjęte leczenie, tym lepiej dla pacjenta.

Przyczyny powstawania owrzodzeń

Owrzodzenia żylne stanowią powikłanie przewlekłej choroby żył kończyn dolnych. Ich przyczyną jest zaawansowana przewlekła niewydolność żylna. W prawidłowych warunkach w kończynach dolnych zachowany jest stały przepływ krwi. Jeśli jednak wystąpiła niewydolność naczyń żylnych, krew zaczyna płynąć nieprawidłowo i dochodzi do zastojów oraz obrzęków. W efekcie skóra staje się bardzo podatna na mikrourazy, zadrapania oraz trudne w gojeniu rany.
Owrzodzenia żył są szczególnie częste w krajach rozwiniętych, u osób prowadzących siedzący tryb życia. Poza przewlekłą chorobą żył kończyn dolnych do ich wystąpienia mogą doprowadzić także cukrzyca oraz miażdżyca. Ryzyko zwiększa się z wiekiem, a także jest zależne od płci – kobiety chorują częściej niż mężczyźni.

Profilaktyka i leczenie owrzodzeń żylnych

Profilaktyka owrzodzeń żylnych polega na:

 • dbaniu o higienę skóry nóg (poza oczyszczaniem skóry za pomocą bieżącej wody z mydłem, wskazane są także środki odkażające, takie jak np. Octenisept);
 • modyfikacji diety celem zredukowania masy ciała;
 • regularnej aktywności fizycznej;
 • stosowaniu produktów takich jak pończochy uciskowe, rajstopy uciskowe oraz podkolanówki uciskowe;
 • unikaniu długotrwałego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej;
 • zaprzestaniu palenia papierosów.

Co zrobić, gdy u pacjenta wystąpiło owrzodzenie żylne? Leczenie polega przede wszystkim na zmniejszeniu zastoju żylnego poprzez terapię uciskową* oraz wykonywanie odpowiednio dobranych ćwiczeń fizycznych. Lekarz może zalecić także stosowanie leków, które przyspieszają gojenie owrzodzeń. Dodatkowo, w celu przyspieszenia gojenia ran specjalista może zalecić specjalne opatrunki na owrzodzenia żylne.

Co nakładać na żylne owrzodzenia podudzi? Nowoczesne opatrunki aktywne to doskonałe rozwiązanie. Są to opatrunki, które współdziałają w procesie gojenia owrzodzenia, przyspieszając go.

Odpowiednio dobrane opatrunki na owrzodzenia żylne:

 • chronią przed drobnoustrojami chorobotwórczymi;
 • gwarantują ochronę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych;
 • izolują ranę termicznie;
 • nie podrażniają rany ani otaczającej jej skóry;
 • nie uszkadzają powierzchni owrzodzeń podczas zmiany opatrunku;
 • optymalizują zaburzony skład wysięku;
 • pozwalają obniżyć koszty terapii;
 • stymulują różne etapy gojenia i tym samym skracają czas leczenia;
 • wspomagają oczyszczanie rany;
 • utrzymują optymalny, sprzyjający gojeniu poziom wilgotności rany.

Wielokierunkowe postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe, a także zredukować obrzęki nóg. Jeśli leczenie owrzodzeń zostało wdrożone zawczasu, w większości przypadków udaje się je wyleczyć całkowicie. W sytuacji, gdy jednak owrzodzenia są bardzo rozległe i leczenie nie przynosi spodziewanego skutku, można sięgnąć po inne metody, np. przeszczep skóry, skleroterapię lub usuwanie żylaków metodą chirurgiczną.

* nie wszystkie osoby mogą zastosować terapię uciskową na owrzodzenia żylne. Opatrunki uciskowe nie mogą być używane przez osoby ze zdiagnozowaną chorobą niedokrwienną kończyn dolnych, nie są one także zalecane przy zapaleniu tkanek miękkich okolicy rany.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go