Poduszki ortopedyczne — czym są i do czego służą? Rodzaje poduszek — jaką wybrać?

Przeczytano 2 037 razy
 

Poduszka ortopedyczna służy do podparcia kręgosłupa szyjnego na całym odcinku, tak, aby zmniejszyć jego obciążenie. Produkt medyczny można stosować zarówno profilaktycznie, jak i w leczeniu dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa. Jaką poduszkę ortopedyczną wybrać?

Poduszka ortopedyczna – co to jest i do czego służy?

Poduszka ortopedyczna to wyrób, który służy do podparcia kręgosłupa na wysokości odcinka szyjnego. Poduszka ortopedyczna do spania dopasowuje się do krzywizn kręgosłupa szyjnego i zmniejsza jego obciążenie podczas snu, natomiast poduszka ortopedyczna do siedzenia poprawia komfort podczas długotrwałej pracy w pozycji siedzącej.
Poduszka rehabilitacyjna może zostać zalecona przez lekarza zarówno profilaktycznie, gdy jeszcze nie wystąpiły żadne objawy związane z kręgosłupem, jak i w leczeniu różnych dolegliwości. Jeśli poduszka medyczna jest stosowana zgodnie z zaleceniami, pacjent może liczyć na wyeliminowanie dolegliwości takich jak np.:

  • bóle w odcinku szyjnym kręgosłupa;
  • bóle głowy i karku;
  • drętwienie rąk.

Rodzaje poduszek ortopedycznych

Poduszki ortopedyczne są dostępne w sklepach medycznych w wielu różnych wariantach. Bardzo popularne są np. poduszki do spania ortopedyczne, które zapewniają optymalne ułożenie głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa w czasie snu. Dużą popularnością cieszy się także poduszka ortopedyczna na kręgosłup szyjny wspierająca prawidłową pracę kręgosłupa podczas pracy w pozycji siedzącej (poduszka ortopedyczna na krzesło).
Poza wspieraniem kręgosłupa poduszka do siedzenia ortopedyczna może również wspomagać leczenie odleżyn i hemoroidów. Dobrym przykładem jest poduszka ortopedyczna do siedzenia z otworem. Wyrób medyczny jest polecany dla osób, które odczuwają ból w okolicach odbytu lub pośladków, chętnie korzystają z niego także kierowcy, którzy dużo podróżują samochodem.
Poduszki ortopedyczne dzieli się również ze względu na materiał wykonania. W sklepach ze sprzętem medycznym dostępne są np. modele wykonane z pianki memory, która zapamiętuje kształty ciała oraz poduszki ortopedyczne z łuską gryki zalecane dla alergików.

Jak spać na poduszce ortopedycznej?

Jak powinna być użytkowana poduszka ortopedyczna? Jak spać z wykorzystaniem tego wyrobu medycznego? Najważniejsza zasada to utworzenie podparcia dla kręgosłupa szyjnego, a nie głowy. Rolka powinna zająć wolną przestrzeń pomiędzy głową i szyją.

Jaką poduszkę ortopedyczną wybrać?

Poduszki ortopedyczne dobiera się w zależności od:

  • masy ciała;
  • tego, w jakiej pozycji najczęściej się śpi;
  • tego, czy dana osoba ma alergię na niektóre materiały (wtedy należy sięgnąć po modele przeznaczone dla alergików);
  • wymiarów ciała – szerokości w barkach oraz wysokości ciała;
  • zdiagnozowanych schorzeń (wtedy niezbędna jest uprzednia konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą).

Jaka poduszka ortopedyczna jest najlepsza? Polecamy sprawdzić modele takie jak:

Wśród powyższych pozycji na pewno znajduje się najlepsza poduszka ortopedyczna dla Ciebie! Zachęcamy również do konsultacji z naszym działem wsparcia klienta w celu dobrania odpowiedniego produktu do indywidualnych potrzeb.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go