Basen sanitarny i kaczka sanitarna — czym są? Jak i kiedy ich używać?

Przeczytano 4 683 razy
 

Opieka nad osobą obłożnie chorą, w szpitalu lub w domu, stanowi duże wyzwanie. Na szczęście istnieją wyroby medyczne, które ułatwiają to zadanie. Należą do nich między innymi baseny sanitarne oraz kaczki sanitarne dla mężczyzn i kobiet. Co to takiego? Jak działa? Kiedy warto skorzystać z kaczki sanitarnej lub basenu sanitarnego? Podpowiadamy.

Co to jest kaczka sanitarna i basen sanitarny?

Pacjenci, którzy są obłożnie chorzy lub czasowo unieruchomieni i przez to nie są w stanie samodzielnie korzystać z toalety, mają do wyboru dwa rodzaje przyrządów, które w tym pomagają. Są to basen sanitarny (inaczej podsuwacz dla chorego) oraz kaczka sanitarna. Wymienione sprzęty odnajdują zastosowanie zarówno w warunkach szpitalnych, jak i w opiece nad chorym w warunkach domowych.

Kaczka szpitalna służy do oddawania moczu, jej konstrukcja różni się w zależności od przeznaczenia. Na rynku są dostępne zarówno kaczki sanitarne męskie, jak i damskie, dostosowane pod względem budowy do anatomii pacjenta. Z urządzenia można korzystać w pozycji leżącej, zapewnia ono optymalną dyskrecję, higienę i komfort.
Basen medyczny służy zarówno do oddawania moczu, jak i kału, dzięki niemu można więc załatwić wszystkie potrzeby fizjologiczne. Basen dla chorych to wyrób medyczny, który jest bardziej uniwersalny – jest on przeznaczony dla obu płci. Sprzęt medyczny został skonstruowany tak, aby zapewnić pacjentowi wygodę i dyskrecję oraz ułatwić oddawanie kału i moczu w pozycji leżącej. Zamiast podnosić pacjenta lub przenosić go w inne miejsce, wystarczy podłożyć mu basen dla chorego z rączką.

Kaczka sanitarna i basen sanitarny – jak używać? Kiedy ich używanie jest konieczne?

Poniżej znajduje się instrukcja, w jaki sposób korzystać z kaczki sanitarnej oraz jak działa basen do sikania.

Kaczka sanitarna damska – jak używać tego sprzętu?

Kaczka damska posiada konstrukcję przystosowaną do kobiecego układu moczowo-płciowego. Można z niej korzystać samodzielnie lub przy pomocy opiekuna. Aby skorzystać z kaczki, pacjentka powinna ugiąć nogi w stawach kolanowych i unieść pośladki ku górze. Następnie pod jej pośladki jest wsuwana kaczka.

Kaczka sanitarna męska – jak używać tego sprzętu?

Kaczka sanitarna męska z uchwytem została przystosowana do anatomii męskiego układu moczowo-płciowego. Wystarczy ją przybliżyć do rejonów intymnych, tak, aby mocz wpływał do kaczki.

Basen sanitarny – jak używać tego sprzętu?

Basen sanitarny jest prosty i wygodny w użytkowaniu, jego sposób użycia zależy od kondycji pacjenta. Oto najważniejsze zasady podczas korzystania z basenu sanitarnego:

  • przed rozpoczęciem czynności należy dokładnie umyć ręce, wskazane jest również, aby założyć jednorazowe rękawiczki;
  • po podłożeniu basenu do sikania najlepiej zostawić chorego samego;
  • czas spędzony na basenie sanitarnym nie powinien być zbyt długi, ze względu na ryzyko powstania ran i odleżyn;
  • po zakończeniu czynności fizjologicznej należy wysunąć basen sanitarny spomiędzy ud i wynieść do toalety.

WAŻNE: Podczas użytkowania basenu sanitarnego warto zwrócić uwagę na to, czy pacjent rzeczywiście przejawia potrzebę oddania moczu i kału. Przyrządu tego nie należy używać bez wyraźnego uzasadnienia, ponieważ można w ten sposób wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Basen sanitarny – jak podkładać przyrząd choremu?

Podkładanie basenu sanitarnego wymaga wykonania kilku kroków:

  • jeśli chory potrafi się poruszać, wskazane jest, aby zgiął nogi w kolanach i lekko podniósł biodra;
  • jeśli chory nie może się poruszać, jego opiekun powinien go delikatnie przemieścić go na lewy bok;
  • basen sanitarny należy wsunąć pod pośladki osoby chorej;
  • jeśli chory nie może się poruszać, należy go ułożyć na plecach po podłożeniu basenu;
  • w celu zapewnienia większej wygody można podłożyć pod lędźwie pacjenta poduszkę lub zwinięty ręcznik.

Co jest przydatne przy korzystaniu z urządzeń sanitarnych?

Podczas stosowania kaczki sanitarnej lub basenu sanitarnego należy uważać, aby nie zabrudzić pościeli oraz materaca, na którym spoczywa pacjent. W celu dodatkowej ochrony warto zastosować podkłady higieniczne. Wyrób medyczny o wysokich właściwościach może wspomóc podczas korzystania z kaczki lub nawet całkowicie ją zastąpić. Pomoże także zadbać o higienę w przypadku osób, które mają problem z nietrzymaniem moczu.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go