Jak działa kompresjoterapia i na czym polega? Efekty i przeciwwskazania. Produkty potrzebne do kompresjoterapii.

Przeczytano 1 712 razy
 

Kompresjoterapia to jedna z najstarszych małoinwazyjnych metod stosowanych do profilaktyki oraz leczenia chorób żył. Jak działa kompresjoterapia? Jakie są wskazania i przeciwwskazania? Czy produkty medyczne służące do kompresjoterapii są łatwo dostępne na rynku? Niniejszy artykuł odpowiada na te pytania.

Kompresjoterapia – co to jest i jak działa?

Kompresjoterapia jest wykorzystywana w profilaktyce oraz leczeniu chorób układu żylnego, takich jak np. żylaki, zakrzepica żylna czy też obrzęki limfatyczne. Kompresjoterapia kończyn dolnych polega na nałożeniu na nogi odpowiednio mocnego ucisku i przeniesieniu go na naczynia i tkanki. Dzięki temu nie dochodzi do zastoju krwi w naczyniach żylnych, redukowane są również obrzęki. Terapia uciskowa wymaga wykorzystania specjalnych wyrobów medycznych, takich jak bandaż kompresyjny, pończochy, rajstopy kompresyjne czy też podkolanówki uciskowe.

Wskazania i przeciwwskazania do kompresjoterapii. Jakich efektów można się spodziewać?

Kompresjoterapia jest wskazana w szczególności u pacjentów, którzy chorują na niewydolność żylną (zarówno z objawami klinicznymi, jak i bez objawów klinicznych). Terapia uciskowa zmniejsza dolegliwości związane z chorobą, hamuje również jej postęp. Jeśli kompresjoterapia została wdrożona we wczesnych stadiach choroby żylnej, jest wystarczającą metodą terapeutyczną. Gdy jednak pacjent ma chorobę w postaci zaawansowanej, stosuje się ją uzupełniająco, razem z innymi metodami leczenia.

Inne wskazania do stosowania kompresjoterapii to:

 • częste i długie podróże (np. transportem lotniczym);
 • długotrwała praca w pozycji stojącej lub siedzącej;
 • obrzęki kończyn dolnych pochodzenia limfatycznego, bez widocznych żylaków;
 • obrzęki na nogach po całodziennej pracy,
 • owrzodzenia żylne;
 • przebyty zabieg skleroterapii (nastrzykiwanie żylaków środkami powodującymi ich obliterację);
 • widoczne pajączki lub żylaki na nogach;
 • zapalenie żył powierzchownych i / lub głębokich.

Wskazania do stosowania kompresjoterapii dzielimy na profilaktyczne oraz terapeutyczne. W pierwszej grupie znajdują się pacjenci z predyspozycjami do choroby żylnej, u których jeszcze nie wystąpiły objawy kliniczne. Natomiast w drugiej – osoby, które już chorują na różne choroby żylne i wystąpiły u nich objawy kliniczne takie jak: obrzęki, żylaki, pajączki naczyniowe czy też owrzodzenia.

Kiedy nie jest wskazana kompresjoterapia? Przeciwwskazania do zastosowania tej metody stanowią:

 • aktywne stany zapalne w obrębie skóry i tkanki podskórnej;
 • infekcje skórne;
 • obliteracja arteriopatia obwodowa;
 • stwierdzona alergia na skład wyrobów medycznych służących do kompresjoterapii;
 • zaawansowane zaburzenie krążenia tętniczego.

Aby kompresjoterapia dała dobre efekty, konieczne jest wywarcie odpowiedniego, stopniowanego nacisku. Ciśnienie powinno kształtować się pomiędzy 10 a 50 mm Hg (w zależności od stopnia nasilenia choroby żył). Wartość ucisku powinna być największa w dystalnej części kończyny dolnej (przy kostce) i następnie powinna ona maleć, im bliżej części proksymalnych (w kierunku uda i pachwiny). O skuteczności kompresjoterapii decyduje również prawidłowy dobór i dopasowanie wyrobów uciskowych.

Produkty potrzebne do kompresjoterapii

Produkty potrzebne do kompresjoterapii można kupić w wyspecjalizowanych sklepach medycznych, takich jak seni24.pl. W tej metodzie leczenia stosuje się wyroby medyczne, takie jak:

Wyżej wymienione produkty medyczne są dostępne zarówno pojedynczo, jak i w specjalnych kompletach, w seni24.pl są dostępne gotowe zestawy do terapii obrzęku limfatycznego, składające się z wysokiej jakości wyrobów marki Matopat potrzebnych do przygotowania opatrunku uciskowego.

Jak dobrać odpowiednie pończochy przeciwżylakowe lub inny wyrób medyczny kompresyjny? Osoby, które mają predyspozycje do wystąpienia choroby żył, ale nie wystąpiły u nich jeszcze objawy, powinny sięgać po produkty oferujące ucisk na poziomie do 12 mm Hg. Pacjenci, którzy zauważają, że po całym dniu pracy ich nogi są ciężkie, powinni zastosować ucisk na poziomie wynoszącym około 13-17 mm Hg. Natomiast gdy pojawią się pierwsze problemy z krążeniem żylnym, np. pajączki lub obrzęki, zalecane są pończochy uciskowe 1 stopnia, oferujące ucisk na poziomie 18-23 mm Hg. Pończochy uciskowe 2 stopnia oraz z wyższym stopniem kompresji są polecane dla pacjentów, u których zdiagnozowano niewydolność żylną, zakrzepowe zapalenie żył lub zakrzepicę żył powierzchniowych. Dobiera się je w zależności od stadium zaawansowania choroby.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go