Glukometr — co to jest i do czego służy? Jak go używać i kiedy go stosować? Ile kosztuje, gdzie kupić i jaki glukometr wybrać?

Przeczytano 3 239 razy
 

Glukometr to urządzenie opracowane przede wszystkim z myślą o diabetykach, czyli osobach chorych na cukrzycę. Jak działa glukometr? Kiedy go używać? Gdzie kupić tego typu sprzęt medyczny i ile on kosztuje? Podpowiadamy.

Czym jest i do czego służy glukometr?

Glukometr to niewielkie urządzenie medyczne, dzięki któremu można przeprowadzić pomiar cukru (glukozy) we krwi. Na sprzęt składają się: aparat do mierzenia cukru we krwi, nakłuwacz do glukometru (inaczej lancety do glukometru) oraz paski testowe, na które nanosi się próbkę do badania. Tak działa np. glukometr iXell. Dostępne są także glukometry bez nakłuwania (inaczej glukometry bezpaskowe).

Na rynku medycznym można znaleźć wiele rodzajów glukometrów. Niektóre z urządzeń należy przykleić do ramienia, a następnie przykładać do sensora, który odczyta wynik. Inne przypominają wyglądem klips przypinany do ucha. Nowością są również glukometry w postaci plastra, które przykleja się na nadgarstek.

Kiedy i jak używać glukometru?

Pomiar cukru glukometrem znajduje zastosowanie przede wszystkim w kontroli zawartości glukozy we krwi u osób chorujących na cukrzycę. Dzięki regularnemu mierzeniu poziomu cukru można monitorować skuteczność leczenia, a w sytuacji, gdy wynik jest nieprawidłowy – szybko zareagować i pomóc diabetykowi.

Gdzie jeszcze wykorzystuje się paski? Glukometr jest przydatny:

  • w ciąży – ze względu na ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej;
  • profilaktycznie u osób znajdujących się w grupie ryzyka cukrzycy.

Jak korzystać z glukometru? W tym celu należy:

  1. przygotować pasek testowy poprzez umieszczenie go w glukometrze;
  2. nakłuć nakłuwaczem opuszek palca;
  3. umieścić kroplę krwi na pasku testowym;
  4. odczytać wynik;
  5. zapisać wynik wraz z godziną pomiaru w specjalnym dzienniczku.

WARTO WIEDZIEĆ: glukometry paskowe wymagają kalibracji. Oznacza to, że przed rozpoczęciem nowego opakowania pasków testowych należy włożyć do gniazda testowego specjalny pasek lub chip kalibracyjny.

Ile kosztuje glukometr i gdzie go można kupić?

Ile kosztuje glukometr? Cena kształtuje się na poziomie od 50 do 200 złotych. Gdzie można kupić glukometr? Apteka lub renomowany sklep medyczny, taki jak seni24.pl to odpowiednie miejsce. Kupując glukometr w takiej placówce masz pewność, że urządzenie jest zgodne z obecnie obowiązującą normą ISO dla sprzętu medycznego.

Jaki glukometr wybrać?

W aptekach i sklepach medycznych jest dostępnych wiele różnych rodzajów urządzeń do pomiaru poziomu cukru we krwi. Jaki glukometr wybrać? Aby kupić najlepszy glukometr, warto kierować się kilkoma kryteriami, takimi jak:

  • dokładność pomiaru – bardzo istotne jest, aby glukometr spełniał aktualnie obowiązujące normy ISO;
  • dodatkowe funkcje – niektóre urządzenia potrafią zapamiętać datę oraz godzinę pomiaru, a nawet przesłać zapisane dane bezpośrednio na komputer lub smartfon;
  • wyświetlacz – ekran, na którym prezentowane są wyniki powinien być duży i czytelny.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go