Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy, który wybrać? Rodzaje ciśnieniomierzy. Jaki ciśnieniomierz kupić?

Przeczytano 2 420 razy
 

Ciśnieniomierz, czyli aparat do mierzenia ciśnienia w warunkach domowych, to urządzenie, które można kupić w każdej aptece oraz sklepie ze sprzętem medycznym. Jaki ciśnieniomierz wybrać? Naramienny czy nadgarstkowy? Czym się kierować podczas zakupu? Dowiesz się tego z lektury niniejszego artykułu.

Jaki ciśnieniomierz wybrać? Ciśnieniomierz naramienny a nadgarstkowy

Jaki ciśnieniomierz wybrać, by móc przeprowadzić pomiar ciśnienia w warunkach domowych? Na rynku medycznym znajdziesz ciśnieniomierz naramienny oraz ciśnieniomierz nadgarstkowy. Największą różnicą pomiędzy tymi dwoma typami urządzeń jest sposób ich użycia. Ciśnieniomierz naramienny służy do mierzenia ciśnienia na przedramieniu, tymczasem mankiet modeli nadgarstkowych powinien znajdować się podczas wykonywania pomiaru bezpośrednio na nadgarstku.

Co jeszcze różni ciśnieniomierz nadgarstkowy i modele naramienne? Tych pierwszych mogą używać praktycznie wszyscy, bez względu na szerokość ramienia. Ich dodatkowym atutem jest możliwość wykonania równocześnie pomiaru ciśnienia krwi i pulsu (taką funkcję posiada np. ciśnieniomierz Microlife). Ciśnieniomierze naramienne charakteryzują zwykle kompaktowe wymiary, dzięki czemu doskonale sprawdzą się także w podróży. Ich zaletą jest dokładniejszy pomiar, niezaburzony przez wahania krążenia w kończynach.

Rodzaje ciśnieniomierzy

Ciśnieniomierze dzieli się także ze względu na sposób obsługi. Dostępne są zarówno modele manualne, jak i bardzo łatwe w użytkowaniu ciśnieniomierze elektroniczne, które posiadają duży i czytelny wyświetlacz LCD oraz pamięć do przechowywania wykonanych pomiarów.

Ciśnieniomierz manualny można spotkać w placówkach zdrowia, ponieważ zaleca się, aby pomiar za jego pomocą był przeprowadzany przez fachowca. Sposób użycia tego typu ciśnieniomierzy polega na napompowaniu mankietu i nasłuchiwaniu tonów serca za pomocą stetoskopu. Niegdyś wykorzystywano ciśnieniomierze sprężynowe (zegarowe), które są mniej dokładne i wymagają odpowiedniej kalibracji oraz ciśnieniomierze rtęciowe, dokładniejsze, jednak dość trudne w obsłudze.

Przełomem na rynku medycznym był ciśnieniomierz elektroniczny, który nie wymaga korzystania ze stetoskopu i wyświetla wartości pomiarów na czytelnym ekranie. Tego typu urządzenie można kupić już za około 100-200 złotych.
Które z wymienionych urządzeń sprawdzi się jako ciśnieniomierz dla dzieci? Dla malucha warto wybierać modele manualne naramienne (ze względu na dokładniejszy pomiar oraz łatwość w doborze rozmiaru), z kolorowym mankietem, zachęcającym do wykonania badania. Tymczasem starsze dzieci mogą korzystać z ciśnieniomierza automatycznego dla osób dorosłych, takiego jak np. ciśnieniomierz naramienny SIMPLE Sanity z mankietem o wymiarach 22-32 cm.

Jaki ciśnieniomierz kupić?

Gdzie kupić ciśnieniomierz? Apteka lub sprawdzone sklepy internetowe ze sprzętem medycznym, takie jak seni24.pl to najlepsze miejsce, ponieważ kupujący ma pewność, że urządzenie jest certyfikowane oraz zgodne z normami europejskimi dla sprzętu medycznego.

Czym powinien cechować się ciśnieniomierz? Jaki wybrać? Odsyłamy do rankingu ciśnieniomierzy, który przygotowaliśmy we współpracy z najlepszymi specjalistami z tej dziedziny. Kupić ciśnieniomierz elektroniczny czy manualny? Ten wybór pozostawiamy naszym czytelnikom – lektura niniejszego artykułu z pewnością pomoże w podjęciu odpowiedniej decyzji.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go