Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? Jakie jest prawidłowe ciśnienie? Kiedy je mierzyć? Aparaty do mierzenia ciśnienia

Przeczytano 3 458 razy
1 Komentarz
(5)
 

Pomiar ciśnienia tętniczego można przeprowadzić w bardzo łatwy sposób w warunkach domowych. W tym celu wykorzystuje się specjalny przyrząd – ciśnieniomierz. Jak wykonać prawidłowe mierzenie ciśnienia? W jaki sposób odczytać uzyskany wynik? Podpowiadamy.

Jak mierzyć ciśnienie krwi? Etapy mierzenia ciśnienia. Na której ręce mierzyć ciśnienie?

Samodzielny pomiar ciśnienia tętniczego ma bardzo istotne znaczenie w rozpoznawaniu nadciśnienia tętniczego krwi. Dzięki regularnemu mierzeniu ciśnienia można monitorować na bieżąco stan zdrowia oraz szybko reagować na ewentualne wychwycone nieprawidłowości.
Jak zmierzyć ciśnienie w warunkach domowych? W tym celu wystarczy jedynie wyposażyć się w przyrząd do pomiaru ciśnienia – ciśnieniomierz.
Mierzenie ciśnienia krwi polega na wyznaczeniu dwóch parametrów: wartości skurczowej oraz wartości rozkurczowej ciśnienia tętniczego. Powinny one wynieść 140/90 mmHg. Na szczęście w tym celu nie trzeba niczego obliczać – wszystkich obliczeń dokona za nas przyrząd. Jak przeprowadzić prawidłowy pomiar ciśnienia? Poniżej zebraliśmy najważniejsze zasady.

Prawidłowe mierzenie ciśnienia:

 • ciśnienie powinno być mierzone na tej ręce, na której częściej odnotowywane są wyższe wartości;
 • opaska ciśnieniomierza powinna się znajdować 2-3 cm nad zgięciem łokcia, powinny się pod nią zmieścić 2 palce;
 • prawidłową pozycją do pomiaru ciśnienia jest pozycja siedząca, z podpartymi plecami*;
 • podczas wykonywania pomiaru nie wolno rozmawiać ani też zmieniać pozycji ręki;
 • każdorazowo należy wykonać po 2 pomiary, zachowując pomiędzy nimi kilkuminutowy odstęp;
 • pomiar należy przeprowadzić przed zażyciem leków;
 • pomiar należy przeprowadzić przed jedzeniem i piciem oraz po 15-minutowym odpoczynku.

*jeśli jedyną opcją wykonaniu pomiaru jest mierzenie ciśnienia na leżąco, należy poinformować o tym lekarza oraz odnotować ten fakt w dzienniczku

Jakie jest prawidłowe ciśnienie? Normy ciśnienia. Jak odczytać ciśnienie?

Ile wynosi prawidłowe ciśnienie? Poprawne ciśnienie to wynik poniżej 140/90, natomiast za nieprawidłowe uznaje się wyniki powyżej 140/90 (taki wynik może świadczyć o nadciśnieniu) oraz poniżej 100/60 (taki wynik może świadczyć o zbyt niskim ciśnieniu). Rezultaty pomiaru warto zestawić z wartościami proponowanymi przez WHO:

Ciśnienie krwi - normy wg WHO

Kategoria Ciśnienie tętnicze skurczowe (mm Hg) Ciśnienie tętnicze rozkurczowe
Niedociśnienie <100 <60
Normalne ciśnienie 120-129 80-84
Wysokie ciśnienie (prawidłowe) 130-139 85-89
Nadciśnienie I stopnia (łagodne) 140-159 90-99
Nadciśnienie II stopnia (umiarkowane) 160-179 100-109
Nadciśnienie III stopnia (ciężkie) ≥180 ≥110
Ciśnienie izolowane skurczowe ≥140 <90

Kiedy mierzyć ciśnienie? Czy częste mierzenie ciśnienia jest szkodliwe?

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego badanie ciśnienia należy wykonywać 2 razy dziennie, rano i wieczorem, o stałych porach (np. 7:00-20:00, 8:00 – 20:00, 6:00-18:00, 6:00 – 19:00). Uzyskane wyniki należy zapisywać – w tym celu pacjent może prowadzić dzienniczek pomiaru ciśnienia. Częste pomiary ciśnienia są zupełnie nieszkodliwe, jednak jeśli urządzenie do mierzenia ciśnienia jest używane niewłaściwie (np. bezpośrednio po wysiłku lub w trakcie stresującej sytuacji), uzyskany wynik może być niewiarygodny.

Aparaty do mierzenia ciśnienia. Ciśnieniomierz nadgarstkowy czy naramienny – który wybrać?

Aparaty do mierzenia ciśnienia w warunkach domowych są ogólnodostępne w aptekach oraz sklepach ze sprzętem medycznym. Ich cena wynosi od 50 (tyle kosztuje ciśnieniomierz Microlife manualny) do około 200 złotych (tyle zapłacimy za ciśnieniomierz naramienny automatyczny z zasilaczem).
Jaki ciśnieniomierz na rękę wybrać? Ciśnieniomierz nadgarstkowy czy ciśnieniomierz naramienny? Ciśnieniomierz naramienny wyróżniają kompaktowe wymiary, dzięki czemu można go brać ze sobą w podróż. Minusy tego rozwiązania to wąski mankiet – urządzenie nie sprawdzi się u osób z szerokim obwodem ramion i w takiej sytuacji lepiej wybrać ciśnieniomierz nadgarstkowy.
Jak sprawdzić, czy ciśnieniomierz dobrze mierzy? Gwarancją dobrego pomiaru jest zgodność z normami europejskimi oraz uzyskany przez urządzenie certyfikat CE, który oznacza, że produkt spełnia rygorystyczne normy dla sprzętu medycznego. Co jeszcze jest ważne? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Ciśnieniomierz powinien wykrywać arytmię i/lub migotanie przedsionków, a także posiadać rękaw do ciśnieniomierza z wyjmowanym wkładem pompującym – dzięki temu będzie można go łatwo utrzymać w czystości.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

 • Napisał: Beata On 2022-04-19
  Ocena:
  5.0

  Niektóre te nowsze ciśnieniomierze mają już czujniki i wbudowane kategorie. U mnie w takim nowszym truelife pulsie właśnie takie udogodnienia mam i wcale nie jest to udziwnianie utrudnianie

  Odpowiedź Joanna On 2022-04-20 Dziękujemy za podzielenie się swoją opinią.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go